Soylu’ya yakın kaynak: Bu atama AKP’de büyük temizliğin işareti

Başbakan Binali Yıldırım dün akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından fkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Değişikliği Reuters’a yorumlayan üst düzey bir AKP’linin, “Aslında olaya istifa demek biraz naif kalıyor. Çünkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ala’nın göreve devam etmesini istemedi.” demesi, kabinede ve parti içinde değişikliklerin süreceği şeklinde yorumlandı.

İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturan Bakan Soylu’ya yakın bir kaynak ise şunları söyledi: “Bu atama AK Parti içerisinde birkaç ay sonra yapılacak büyük temizliğin işaretidir. Erdoğan daha milliyetçi bir ekiple çalışmak istiyor. Soylu’dan sonra da değişimler yaşanacak. Kabinede, partide ve özellikle Emniyet ile Jandarma’da görevden almalar yapılabilir..”

Cumhurbaşkanlığına yakın bir kaynak da tüm bu iddiaları doğruladı: “Ekim ayında değişiklik beklentisi güçlü şekilde var. Çünkü bazı bakanlar yoruldu. Cumhurbaşkanı yeni şartları da dikkate alarak daha dinamik bir kabine değişikliğine gidebilir. Ala’nın değişikliğinin öne alınması kendi içindeki şartlardan kaynaklandı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin