Soylu’nun müjde vererek yakalandığını duyurduğu ‘IŞİD emiri’ üç yılda 6 kez yakalanmış!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı… Teşekkürler, tebrikler Emniyet Teşkilatı” ifadelerini kullandı.

Fakat Adana’da yakalanan ve IŞİD’in “Türkiye emiri” olduğu söylenen Mahmut Özden’in daha önce birçok kez IŞİD’e yönelik operasyonlarda gözaltına alındığı, tutuklandığı ve serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Çıkan haberlere göre Özden 2017 Haziran ayından bu zamana kadar 6 kez gözaltına alınmış.

Diğer yandan konuya ilişkin Giresun’un Dereli ilçesinde gazetecilere açıklama yapan Soylu, “İstanbul’da kalaşnikofla eylem yapacağını değerlendirdiğimiz bir DEAŞ terör örgütü mensubu kalaşnikofuyla beraber ele geçirildi. Onun üzerine ciddi bir araştırma başlattık, talimatı kimden aldı nereden almış ve netice itibariyle Türkiye’de DEAŞ’ın sözde emiri Mahmut Özden’e ulaşıldı” dedi.

“Kafamı karıştıran başka işler de var”

Operasyonun devam ettiğini belirten Soylu, “Çok zor bir sınırdayız, zor bir alandayız” dedi ve ekledi:

“Vekalet savaşlarının devam ettiği bir çizgideyiz. Tabi kafamı karıştıran başka işler de var, o da şu: Aslında DEAŞ’a baktığınız zaman hiç yapmaması gereken güya sözde eylemlerin planlandığını görüyorsunuz. O zaman arkasına bakmak lazım. Kimin motivasyon sağladığına ve nerelerin motivasyon sağladığına bakmak gerekir. Arkadaşlarımız bununla ilgili de değerlendirmeleri, çalışmaları yapıyorlar. Buna ait riski de ölçmeye buna karşı önlem almaya çalışıyoruz.”

Özden daha önce 5 kez daha ‘yakalanmış’!

Sendika.org’un aktardığı haberde, IŞİD’in “Türkiye emiri” olduğu açıklanan Mahmut Özden’in ismi, geçmiş yıllarda örgüte yönelik Adana’da gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin haberlerde de yer alıyor. Söz konusu haberlerde Özden’in gözaltına alındığı, tutuklandığı ve serbest bırakıldığına ilişkin bilgilerin olması dikkat çekiyor.

22 Haziran 2017: Adana Yeşilyurt Mahallesi’nde “hücre evi”ne yönelik operasyonda IŞİD’in “Adana emiri” Abdulkerim Çakar’ın da (32) aralarında bulunduğu 11 kişinin “yakalandı“. “Yakalananlar” arasında Mahmut Özden’in de ismi yer aldı.

8 Eylül 2017: Adana’da 9 ayrı adrese yönelik operasyonda “IŞİD emiri” olduğu ileri sürülen Mahmut Özden’in de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen bu kişiler, mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Haberlerde, Özden’in “Yamaçlı Grubu”nu yönettiği ve örgüte kazandırdığı her bir militan için 7 bin dolar aldığı öne sürüldü.

Haziran 2018: Mahmut Özden, Adana’da IŞİD’e yönelik bir operasyonda daha gözaltına alındı. Konuya ilişkin 10 Temmuz 2018 tarihli haberlerde “Polis operasyonda, daha önce de birçok kez gözaltına alınıp serbest bırakılan DEAŞ terör örgütünün sözde Adana emiri Mahmut Özden’i de yakaladı” ifadeleri yer aldı. Ayrıca operasyonda gözaltına alınanların, Suriye’de yaralanan sivilleri Türkiye’deki devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi ettirip, paralarını aldıkları belirtildi.

Mahmut Özden’in “yakalandığı” ve “tutuklandığı” şeklindeki haberler, 2019 yılının Nisan ve Temmuz aylarında da gündeme geldi.

Anadolu Ajansı’nda 4 Nisan 2019 tarihinde yayımlanan “DEAŞ’a darbe üstüne darbe vuruluyor“ başlıklı haberde, “Adana’da DEAŞ soruşturması kapsamında hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan dava açılan Mahmut Özden’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesi kararlaştırıldı” cümlesi yer alıyor.

İHA’nın 18 Temmuz 2019 tarihli haberinde ise, 10 Temmuz’da gözaltına alınan IŞİD’in “Adana emiri” Mahmut Özden’in de aralarında bulunduğu 17 kişiden 12’sinin tutuklandığı belirtildi. Haberde, Özden’in IŞİD adına fırıncılardan haraç topladığı, vermeyenlerin yollarını kestirip ekmek satmalarını engelleyip darp ettirdiği kaydedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin