Yargı kararına rağmen Süleyman Soylu göreve başlatmadı: KHK’lı polis iş makinasının altında can verdi

Gümüşhane’de özel bir firmaya ait maden ocağında iş makinesini tamir ederken üzerine kepçe kovasının düşmesi sonucu vefat eden Kani Enön’in KHK’lı polis memuru olduğu ortaya çıktı.  Enön’ün yargılandığı davada beraat ettiği, idare mahkemesi kararıyla göreve iade edildiği ancak mahkeme kararını tanımayan İçişleri Bakanlığı’nca göreve başlatılmadığı öğrenildi.

Gümüşhane’de 20 Eylül’de meydana gelen olayda, özel bir maden ocağında çalışan 32 yaşındaki KHL’lı polis memuru Kani Enön, şantiyedeki iş makinasını tamir ettiği sırada kepçe kovasının üzerine düşmesi sonucu feci şekilde can verdi.

Enön’ün vefatının ardından açıklama yapan avukatı Mesut Can, KHK ile meslekten ihraç edilen Enön’ün yargılandığı davadan beraat ettiği, İdare Mahkemesi tarafından göreve iade edilmesine rağmen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından göreve başlatılmadığını açıkladı.

Avukat Mesut Can Tarım, twitter hesabındaki yaptığı paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

BERAAT ETTİ, MAHKEME GÖREVE İADE ETTİ, SOYLU GÖREVE BAŞLATMADI

Emniyet Personeli Müvekkilim Kani Enön Ceza Yargılamasında beraat etmiş Ancak; 375 Sayılı KHK ile iltisak/irtibat gerekçeleri ihraç edilmişti. İdare Mahkemesi kendisi hakkında göreve iade kararı vermesine rağmen Süleyman Soylu ve bağlı teşkilatı göreve başlatmadı.

‘VEBALİ, MAHKEME KARARINI UYGULAMAYAN HUKUKSUZ RÜTBELİLERİN ÜZERİNDEDİR’

Ailesinin geçimi için madencilikte işçi olarak çalışırken hayatını kaybetti. Küçücük bebeği ise babasız kaldı. Bu vebal İçişleri Bakanı ve mahkeme kararını uygulamayan hukuksuz rütbelilerin üzerindedir. Bırakın adli yargının vermiş olduğu beraat kararını, idari yargı kararını dahi tanımayan bir çete düzeni ile karşı karşıyayız. Aleni aleni mahkeme kararlarını uygulamıyorlar ve hiçbir yaptırımı bulunmamakta. Devlet hiç bu kadar ayaklar altına alınmamıştı. Ailenin tarif edilemez bu acısını artık hiçbir karar geri getiremez. Çok üzgünüm…’’

‘BU OLAY, YARGI KARARLARININ KAĞIT PARÇASINDAN İBARET OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İçişleri Bakanlığı bürokratlarının yargı kararını tanımadığının ortaya çıkması üzerine sosyal medyadan açıklama yapan idare hukukçusu Metin Günday, yargı kararlarının kağıt parçasından ibaret olduğunu bu olayla bir kez daha tescillediğini söyledi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Metin Günday, “Bir İdare Hukukçusu olarak üzülerek belirteyim ki, bu olay -tıpkı benzer pekçok olay gibi- bu ülkede adil yargılanma hakkının ve AY md.138/4’ün hiçbir anlamı ve geçerliliğinin kalmadığını, yargı kararlarının bir kağıt parçasından ibaret olduğunu birkez daha ortaya koymuştur” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin