Soylu, eski Ankara Büyükelçi Bass’ı hedef aldı: “Şimdi de Afganistan’da işler karıştırıyor

Edirne’de tüm AB Büyükelçilerinin de katıldığı Türkiye-Bulgaristan sınır güvenliği toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Koskoca Avrupa okyanus ötesi bir ülkenin oyuncağı haline geldi’ dedi. Soylu, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi John Bass için de, “Bizim burada başımıza bela olan bir Büyükelçi şimdi ABD’nin Afganistan Büyükelçisi oldu. Orada yine birtakım şeyler karıştırıyor” şeklinde konuştu.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Türkiye’de ABD Büyükelçisi iken Afganistan’a atanan Amerikan Büyükelçisi John Bass’i özellikle hedef aldı.

Afgan mülteci akınının Bass’in Kabil’e atanmasından sonra başlamasına dikkat çekti. ABD’yi teröre ve uyuşturucu kaçakçığına destek konusunda da açık ifadelerle suçlayan Soylu, “ABD’nin desteklediği YPG, DAEŞ (IŞİD) ile anlaştı. Türkiye sınırından Avrupa’ya geçen tek bir DAEŞ’li yok. DAEŞ ile YPG anlaştı. Bunun bedelini de Avrupa ülkeleri ödeyecek. Rakka’dan ayrılan DAEŞ’liler nereye gitti? Kimisi Avrupa’ya, kimisi Pakistan, Afganistan’a gitti. Avrupa çok büyük bir tuzağa düştü. Avrupa’da bombalar patlayıp, eylemler yapıldığında, Avrupalı siyasetçilerin televizyonlara çıkacak yüzü olmayacak” diye konuştu.

BİZİM BAŞIMIZA BELA OLAN ELÇİ…’

“Afgan mülteciler Türkiye’ye ilk gelmeye başladıklarında önce ‘Tahran bir oyun mu oynuyor’ diye düşündük” diyen Soylu ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevinden sonra Afganistan’a Kabil Büyükelçisi olarak olarak gönderilen John Bass’ı kast ederek, “Sonra baktık rota doğrudan Afganistan’dan oluşturuluyor. Bizim burada başımıza bela olan bir Büyükelçi şimdi ABD’nin Afganistan Büyükelçisi oldu. Orada yine bir takım şeyler karıştırıyor. Bir buçuk ay içinde yaklaşık 14 bin Afganlıyı uçaklara bindirip geri gönderdik. Avrupa’ya 3-4 binlik göç olsun olağanüstü toplantılar yapıp, hemen telefonlara sarılırlar. Uyuşturucu konusunda da doğudan batıya doğal maddelerden yapılmış uyuşturucu trafiği var. Afganistan kaynaklı. Bu uyuşturucu meselesini kim tetikliyor? Biraz önce bahsettiğim göçü kim tetikliyorsa, uyuşturucu trafiğini tetikleyen güç de odur” dedi.

 

1 YORUM

  1. “…Avrupa’da bombalar patlayıp, eylemler yapıldığında, Avrupalı siyasetçilerin televizyonlara çıkacak yüzü olmayacak”
    SS.in bu sozunu kaydedin. Bascavusla beraber planlari var herhalde.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin