‘Sosyal medyaya sansür’ teklifi Meclis’e sunuldu, muhalefet bekliyor!

HABER | YUSUF DERELİ

AKP iktidarı, sosyal medya ile ilgili kanun teklifini meclise sundu. Teklifte, günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının ‘temsilcilik’ bulundurması zorunlu hale getiriliyor. Bunu kabul etmeyen sosyal ağ platformlarına 5 aşamalı yaptırım süreci öngörülüyor. Muhalefet ise vatandaşlardan yardım istedi. Düzenlemenin sansür anlamına geldiğini söyleyen İyi Parti’li Aytun Çıray ve CHP’li Tuncay Özkan, ‘kullanıcıları özgürlükleri savunmaya’ çağırdı. Teklifin önümüzdeki hafta yasalaşması bekleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘tamamen yasaklanmasını’ istediği sosyal medyayla ilgili düzenlemede dün önemli bir adım atıldı. Bekçi düzenlemesi, çoklu baro yasasının ardından sosyal medya kanun teklifi de dün Meclis’e sunuldu.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu. Düzenlemeyle yurt dışındaki sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de bir temsilcilik oluşturmalarının sağlanacağını belirtti. Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına ek sorumluluklar getirildiğini anlattı. Temsilcinin gerçek ya da tüzel kişi olabileceğini, gerçek kişinin T.C. vatandaşı olması zorunluluğu bulunduğunu bildirdi.

AMACIMIZ TAMAMEN KAPATMAK DEĞİL
Temsilcilik kurmayan sosyal ağ sağlayıcılara yaptırımlar getirileceğini ve para cezaları verileceğini kaydeden Zengin, “Amacımız idari, mali ve hukuki anlamda muhataplık oluşturmaktır. Bizim birinci önceliğimiz asla bu sosyal ağ sağlayıcılarının kapanması değil. Hayatımızdaki yerinin farkındayız. Ne kadar çok kullanımda olduğunun farkındayız.” diye konuştu. MHP ile ortak hazırladıkları ve ortak imzayla sunacakları teklifin bu hafta Komisyon’a gönderilmesini ve önümüzdeki hafta yasalaşmasını beklediklerini kaydetti.

BEŞ AŞAMALI YAPTIRIM UYGULANACAK
Teklife göre, temsilci bulundurmayı kabul etmeyen sosyal ağ platformlarına 5 aşamalı bir yaptırım süreci uygulanacak. Buna göre birinci aşamada temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcısına 10 milyon lira idari para cezası kesilecek. 30 günlük bekleme süresi içinde temsilci atanmazsa 30 milyon lira para cezası verilecek. Üçüncü aşamada, sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye’de bulunan vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerden reklam alması üç aylığına yasaklanacak. Sağlayıcının hâlâ temsilci tayin etmemesi durumunda Kurum Başkanlığı, Sulh Ceza Hakimliğine başvuracak. Mahkeme ilk aşamada yüzde 50 bant daralma cezası verebilecek. Otuz günlük süre içinde talebin karşılanmaması durumunda yüzde 90 bant daraltma cezası verilebilecek. Mahkemenin bant daraltma kararı vermesi durumunda erişim sağlayıcılar 4 saat içinde bu kararı yerine getirmekle mükellef olacak. Ağ sağlayıcı süreç içinde temsilci tayin ederse para cezası dörtte bir oranında tahsil edilecek ve reklam yasağı kendiliğinden ortadan kalkacak.

ALMANYA MODELİ Mİ ÇİN MODELİ Mİ?
AKP’nin sosyal medya düzenlemesi için ‘Almanya modeli’ üzerinde durduğu söyleniyor. Ancak işin uzmanları getirilen düzenlemelerin daha çok Çin ve Rus modeline benzediğini söylüyor. Merkel hükümeti ilk olarak 2017 yılında çıkardığı yasayla, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanıcıların yayınladıkları içerik konusunda sorumlu hale getirmişti. Söz konusu düzenleme de hala tartışılıyor.

YOLSUZLUK DOSYALARI YOK EDİLECEK
Siber haklar uzmanı Yaman Akdeniz, bugüne kadar sadece sulh ceza hakimliklerinin erişim engeli kararı verebildiğini hatırlattı. Teklif kabul edilirse içerik çıkartma ve silmenin de mümkün olacağını kaydeden Akdeniz, “AKP’lilerin Fetullah Gülen’le olan fotoğrafları silinecek. Ankara ve İstanbul belediye yolsuzlukları yok edilecek. Yolsuzluk dosyaları unutturulacak.” değerlendirmesinde bulundu.

MUHALEFET VATANDAŞLARI YARDIMA ÇAĞIRDI
İktidarın hukuksuzluklarının meşrulaştırmakla suçlanan muhalefet düzenlemeye tepkili. İyi Partili Aytun Çıray ve CHP’li Tuncay Özkan, dün Meclis’e sunulan düzenlenin sansür anlamına geldiğini yazdı sosyal medya hesaplarında. Her iki isim de vatandaşları özgürlüklere sahip çıkmaya çağırdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin