Son kulis: Partiyi Davutoğlu kuruyor, AKP’den 10 milletvekili ile temasta

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahalesiyle koltuğu terk etmek zorunda kalmıştı.

31 Mart seçimi yaklaşırken Ankara kulislerinin bir numaralı gündem maddesi ‘eski AKP’liler yeni parti kuruyor’ iddiası. Kulislerde konuşulan son bilgi partiyi Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı ve 31 Mart’tan sonra bir açıklama yapacağı yönünde. Davutoğlu’nun AKP’den 10 milletvekili ile temasta olduğu, partinin eylül ayında kurulacağı iddia ediliyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen günlerde miting meydanlarında “Anlaşılan o ki, AK Parti çatısını beğenmeyip kendilerine başka mecra arayanlar var. Beraber yola çıktığımız insanlar şimdi bizim trenden inip başka trene biniyor” diyerek yeni parti arayışlarını gündeme getirdi.

Davutoğlu: AKP yüzde 55 de olsa yola çıkıyoruz

Sözcü gazetesinin haberine göre, Erdoğan’ın isim vermeden eleştirdiği isim eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ydu. Davutoğlu’nun yeni parti çalışması yaptığı ve 31 Mart’tan sonra bir deklarasyon ile açıklayacağı ifade ediliyor.

Hatta Davutoğlu’nun, “AK Parti ister yüzde 35, ister yüzde 55 oy alsın biz yola çıkıyoruz” dediği bildirildi. Yeni parti için mayıs ayında deklarasyon, eylül ayında ise kuruluş hazırlığı yapılıyor.

Gül yok, Babacan, Şimşek, Ergün var

Abdullah Gül’ün parti kurucusu olmayacağı, AKP’li eski bakanlar Ali Babacan, Mehmet Şimşek ve Nihat Ergün gibi isimlerin ise bu hareketin içinde yer alacağı öğrenildi. Yeni Parti hareketinin, AKP’den de 10 milletvekili ile dirsek temasında olduğu da iddia edildi.

AKP’li eski bakan, milletvekillerinin yönetici kadrosunda yer alacağı yeni parti, mayıs ayında yayınlanacak bir deklarasyon ile kamuoyuna duyurulacak. Açıklamada, Türkiye’nin ekonomi, dış politika, eğitim, kültür ve hukuk alanında ‘çıkmaza’ girdiği vurgulanacak.

http://tr724.wpengine.com/arinc-yeni-parti-kuranlari-affetmem-genel-baskana-baglilik-sereftir/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin