Niinistö: “NATO üyeliği için resmen başvuracağız”

TARKAN TEKTEN, HELSİNKİ

Finlandiya hükümeti, NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini açıkladı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “NATO üyeliği için resmen başvuracağız.” dedi. Niinisto, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği sorunlar hakkında Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile çok şeyin değiştiğini ve yeni bir çağın başladığını söyledi. Niinistö Finlandiya’nın NATO üyeliğinin kimseye karşı yapılmadığını vurguladı.

Başbakan Sanna Marin ise işbirliği için Cumhurbaşkanına teşekkür etti. Başbakan, “Tarihi bir karar veriyoruz. Umarım parlamento da bu yönde karar verir ve geniş bir mutabakat oluşur. Finlandiya’nın güvenliği önemli, böyle bir karar ile NATO üyelerinin de güvenliğini üstlenmiş olacağız. Finlandiya’nın NATO üyeliği Kuzey Avrupa’yı güçlendirecek, NATO ve AB’yi güçlendirecek.” dedi.

Rusya’nın tepkisi soruldu

Niinisto’ya Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusuna Rusya’nın tepkileri soruldu. Niinistö, “Rusya’nın 2016 yılından beri gösterdiği en hafif tepki oldu, bu tepkiler şimdiye kadarkilerin hepsinden daha hafif nitelikteydi.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı daha önceki tepkilerin sert olmasının sebebini NATO’ya katılma sürecinin fikir aşamasında olmasına bağladı. Finlandiya’nın artık kararını verdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Niinistö bir başka nedenin de “Rusya’nın konuyu Rus kamuoyuna açıklamak istememesi olabilir” şeklinde yorumladı.

Sauli Niinistö’ye, Vladimir Putin ile arasındaki diyalogun iyi geçip geçmediği ve Rusya’nın NATO üyeliğine gelecekteki tepkilerini yumuşatıp yumuşatamayacağı soruldu.

Niinistö, “Finlandiya ve Rusya arasındaki ilişkilerin Finlandiya’nın NATO üyeliği ile değişeceği açık ve Rusya da kesinlikle aynı şeyi düşünecektir” dedi.

Finlandiya ve İsveç Baltıklardaki güvenliği arttıracak

Başbakan Sanna Marin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO başvurularını mümkün olduğunca aynı anda yapmalarını umut ettiğini söyledi.

Marin açıklmasını şöyle sürdürdü: “Sürecin zamanlaması bir numaralı mesele değil, önemli olan her iki ülkenin de NATO’ya katılacak olmasıdır. İki İskandinav ülkesinin katılımı tüm İskandinav bölgesinin ve aynı zamanda Baltık Denizi bölgesinin güvenliğini güçlendirecek.”

Finlandiya Cumhurbaşkanı: Erdoğan bir ay önce bana NATO üyeliğimizi destekleyeceğini söyledi; kafam karıştı

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin