Son anket yayınlandı: Cumhur ittifakının oyları ediyor

MetroPoll Araştırma şirketinin son anketi AKP ve küçük ortağı MHP’nin oylarının eridiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre şubat ayından hazirana kadar iki partinin toplam oyları yüzde 42,4’ten yüzde 36,5’e geriledi. 4 aydaki oy kaybı oranı yüzde 16 civarında. Bu arada CHP’nin oyları ise aynı dönemde yüzde 20,7’den yüzde 24’e yükselmiş.

Anketin önemli sonuçlarından biri de ‘kararsızların’ oranının da artması. Şubatta yüzde 7,4 olarak ölçülen kararsızların oranı geçtiğimiz ay yüzde 9,2’ye çıkmış.

MetroPoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sancar, sonuçları “Haziran ayı sonuçları geleceğe yönelik önemli ipuçları veriyor. Geleceği Merak edenler sonuçları çok dikkatli değerlendirmeli.” notuyla paylaştı.

‘Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz’ sorusuna AKP diyenlerin oranı yüzde 30.3 olarak görülüyor. CHP diyenler ise yüzde 24 olarak ölçülmüş. HDP’nin oyları ise yüzde 8,9. İyi Parti yüzde 7, MHP ise yüzde 6,2 oranında oy alıyor. Deva Partisi yüzde 1,9’da kalırken, Gelecek Partisi ise yüzde 1,4’ü ancak görüyor.

AKP ve MHP oy kaybederken, CHP’nin oylarındaki artış dikkat çekici. Şubatta aynı soruya CHP şeklinde cevap verenlerin oranı yüzde 20,7 iken, bu oran geçtiğimiz ay yüzde 24’e kadar çıkkmış.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin