Son anket: Babacan ve Davutoğlu’nun oy oranları

Aralık 2019’dan bu yana her ay düzenli olarak Gündemetre adı altında siyasal ve toplumsal araştırmalar serisi gerçekleştiren Yöneylem Araştırma’nın son verileri dikkat çekiyor.

“Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?” sorusunun cevabına göre Gelecek Partisi ve Deva Partisi’nin oy oranı bir miktar artarken AKP ve Cumhur İttifakı’nın azaldığı görülüyor. Ankete göre, AKP’nin 2002’deki oy oranına düşmesi dikkat çekiyor.

Ankette, kararsızlar dağıtıldığında Deva Partisi’nin yüzde 3, Gelecek Partisi’nin yüzde 1.3 oranında oy aldığı, iki partinin toplam oyunun yüzde 4.3 olduğu ortaya konuyor.

İşte  o rakamlar;

AKP – % 30.7

CHP – % 24.8

HDP – % 10.5

MHP – % 7.7

İYİP- % 9.8

SP – % 1.1

GP – % 1.2

DP – % 2.7

KARARSIZ – % 4.5

OY KULLANMAYACAK – % 6.1

CEVAP YOK – % 0.3

Araştırma, kantitatif araştırma tekniklerinden kota esasına dayalı anket yöntemiyle, 26 istatistiki bölgeye bağlı yerleşim yerlerinde 2 bin 402 görüşme yapılarak tamamlandı.

Araştırmanın alan uygulaması, 23-27 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Raporlamada, frekans analizleri, anlamlılık testleri, korelasyon tekniklerinden yararlanıldı ve çeşitli histogramlar kullanıldı. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, Türkiye genelinde %95 güven aralığında +/- %2 hata payıyla çözümleme yapmaya olanak sağlandı.

Araştırmaya göre Türkiye’nin acilen çözülmesi gereken sorunlarının ilk 5’inden 3’ü ekonomi konulu. Ekonomik sorunlar, yurttaşların en önemli gündemi olan koronavirüs salgınından daha fazla dile getiriliyor. Okulların açılmasıyla birlikte eğitim meselesi, acilen çözülmesi gereken sorunlar arasında beşinci sıraya yükselmiş durumda.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin