Somali’ye gidecek parayla, 1.650 depremzedenin 1 yıllık ev kirası karşılanabiliyor

Somali’nin borcunu ödemek için ayrılan 3,5 milyon dolarla, İzmir’deki depremzedelerin yarısının 1 yıllık ev kirası karşılanabiliyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan Milletlerarası Anlaşma’da yer alan bilgilere göre Türkiye, Somali’nin IMF’ye olan borcunun 3,5 milyon dolarını ödeme kararı aldı. Tartışmalara neden olan ödemede konuşulan para, bugünkü kurla yaklaşık 29 milyon 750 bin liraya denk geliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in verdiği bilgilere göre İzmir’de evsiz kalan aile sayısı 3 bin 680. Belediye söz konusu aileler için bütün imkanlarını seferber etmiş durumda ancak yeterli değil. İktidar ise sadece 24 milyon TL ödenek ayırdı, binlerce depremzede için. Tepkiler üzerine 5 milyon daha gönderileceği açıklandı. Sonra bir 5 milyon daha gönderileceği söylendi. Somali’ye gönderilecek parayla ortalama 1.500 TL’den yaklaşık bin 650 ailenin 1 yıllık ev kirası karşılanabilirdi. Yani depremde evsiz kalanların yarısı sadece Somali’ye gönderilecek parayla 1 yıl boyunca rahat edebilirdi.

3 YORUMLAR

 1. Bazı haberleri okuyunca, “acaba kardeşlerim çok mu uğraşıyorlar; çok mu çalışıyorlar?” demekten kendimi alamıyorum.

  Birileri çıkıp: “Anadolu’da halktan bu kadar para toplayıp, Doğuda okula muhtaç çocuklara değil de, hiç tanımadığımız bilmediğimiz Hristiyan, Hinduist, Budist hatta Şamanist ülkelerde çocuk okutmaya çalışıyorsunuz” dediğinde ne hissediyorsam, yukarıdaki haberi okuduğumda da onu hissettim.

  Şimdi biri çıkıp: “1999 depreminde, yurtdışına gönderdiğiniz parayla, şu kadar depremzedenin bir yıllık kirası ödenebilirdi” dese siz ne dersiniz?

  Sanırım buradaki problem, “3.5 milyon doların büyüklüğünü” okuyamamak.

  AKP, bu yardımı göze sokma ihtiyacında ki, “bakın önceden İMF’den borç alacağımız söylediyordu. Borçların hepsini biz ödedik. Yine borç alacağımız söylendi. Biz “gerekirse biz borç verelim” dedik. Bu defa da “iyi ama İMF bu parayı kullanmadı ki!” dediniz. Şimdi de başka ülkelerin borçlarını ödüyoruz” diyecekler.

  Ekonomi gerçekten batıyor ve bu adamlar batan geminin direğini boyumakla meşguller.

  Zamanım olsa, IMF’ye borcu olan ülkeler listesinde en alttakilerin listesini verir, “isterseniz bunlarınkini de ödeyin” derim…

 2. Bu habercilikle bir yere varılmaz ozaman Türkiye de okadar aç varken niye afrikaya orta asyaya okul açmakla övündük durduk…Sözcü gazetesi gibi olmak istiyorsanız o başka tabi.. midem bulanmadı değil bu habercilik anlayışınıza ..

 3. Bence de bu haberi savunmak Trump Amerikasını savunmakla aynı; başkalarından bize ne? Niye WHO için para veriyoruz, niye İklim Değişikliğini engellemeye çalışıyoruz vs. Çok yanlış bir haber.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin