Solskjaer, Liverpool sabrı istiyor

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Arsene Wenger, 22 yıllık Arsenal defterini kapatırken en ilginç yorum Jose Mourinho’dan gelmişti; ‘Arsene Wenger tek bir takımla özdeşleşen hocaların son örneğiydi. Bu bizim için kötü bir şey.’ Jose Mourinho haksız değildi. Günümüz futbolunda uzun yıllar aynı koltukta oturan teknik adam bulmak çok zor. Bunun son örneği Tottenham’ı orta sıralardan zirveye çıkaran Pochettino oldu. Geçen yıl Şampiyonlar Ligi’nde final gören Arjantinli’nin, bu sezon alınan kötü sonuçlar sonunda görevine son verildi. Ateşten gömleği giyen teknik adamlardan biri de Ole Gunnar Solskjaer. Norveçli hoca için tehlike çanları çalmasına karşılık, verdiği Jürgen Klopp örneği pek gerçekçi durmuyor.

Premier Lig’de Liverpool şov devam ederken, zirve mücadelesi veren Manchester City, Chelsea ve Manchester United istikrarsız skorlara imza atıyor. Şampiyonluğun adresi matematiksel henüz kesinlik kazanmadı ama bu aşamadan sonra Liverpool’u geçmenin çok zor olduğu konusunda herkes hemfikir. Premier Lig’de yarışın adresi Şampiyonlar Ligi bileti için ilk 4’te yer bulmak oldu. Alex Ferguson sonrası rotası bozulan gemiye dönen Manchester United’da Ole Gunnar Solskjaer de derda deva olmayacak gözüküyor. Sahasında Burnley’e 2-0 yenilerek 4’üncü sıradaki Chelsea’nın 6 puan gerisine düşen United’in Şampiyonlar Ligi umutları da giderek azalıyor. Ligde alınan üst üste iki mağlubiyet Solskjaer’in geleceğini tartışmaya açtı.

Burnley yenilgisi sonrası kameraların karşısına geçen Norveçli teknik adam, ilginç açıklamalarda bulundu. Solskjaer,  “Bana göre bir şeyleri gerçekleştirmek için birçok yolumuz var. Jürgen Klopp, bugünkü takımını dört yılda kurdu ve şu an harika gidiyorlar. Bizim için hızlı bir düzelme olmayacak. Bir transfer döneminde 8-10 oyuncu alamayız. En başta uygulamaya konulan plana sadık kalmalısınız. İşimin içindeyken planı birçok kez değiştirmeyeceğim. Kulüp ile görüştüm ve plana sadık kalacağım. Tüm konuşmamız olumlu geçti” ifadelerini kullandı. 27 yıl süren Ferguson dönemi sonrasında United yönetiminin pek sabırlı olmadığını görüyoruz. Aynı durum Liverpool için geçerli değil.

Liverpool, 18. şampiyonluğuna 1989-90 sezonunda ulaşırken, takımın dümeninde İskoç Kenny Dalglish vardı. 1985’de göreve gelen Dalglish, 6 yıl görev yaptıktan sonra 1991’de görevinden ayrıldı. Dalglish sonrası göreve gelen isim bir dönem Galatasaray’da da görev yapan Graeme Souness oldu. Souness Nisan 1991 – Ocak 1994 arasında görevde kaldı.  Souness sonrası koltukta Ocak 1994 – Kasım 1998 arasında Roy Evans oturdu. Evans’ın koltuğu devrettiği Fransız Gérard Houllier 2004 yılına kadar 6 yıl Liverpool’u yönetti. Fransızdan sonra koltuğun sahibi İspanyol Rafael Benítez oldu. İspanyol hoca da selefi gibi koltukta 6 yıl kaldı. Takımı teslim ettiği teknik adamlarla uzun süreli çalışan Liverpool yönetiminin bu süreçte en az süre tanıdığı isim Roy Hodgson oldu. Temmuz 2010’da göreve gelen Hodgson, Ocak 2011’de görevden alındı. Sezon sonuna kadar takım efsane teknik adam Kenny Dalglish’e emanet edildi. Haziran 2012’de Liverpool dümenine geçen isim Brendan Rodgers oldu. Rodgers, Ekim 2015’e kadar koltukta kaldı.

Rodgers sonrası koltuğu oturan Jürgen Klopp ise 4,5 yılı geride bırakmak üzere. Büyük bir sürpriz olup sezon sonunda şampiyonluk gelmese bile Klopp’un görevine devam etmesi garanti gözüküyor. Geride kalan 30 yılda Liverpool şampiyonluk göremezken, göreve getirdiği teknik adamlara sabır göstermesiyle dikkatleri üzerine çekti. Elbette içlerinden Ferguson ve Wenger gibi çift rakamlı yıllara ulaşan teknik adamlar çıkmadı.

Gelelim Manchester United’a… 2013’te Alex Ferguson, emekliye ayrılınca koltuğun yeni sahibi Everton’u 11 yıl çalıştıran David Moyes oldu. İskoç Hoca’nın United dönemi sezonu tamamlamadan Nisan 2014’te sonlandı. Sezon sonuna kadar görevde geçici olarak Ryan Giggs kaldı. Temmuz 2014’te göreve gelen Hollandalı Louis van Gaal’ın ömrü iki sezon sürdü.  Kupasız ve Şampiyonlar Ligi bileti alınmadan geçen iki sezon sonunda Van Gaal gönderildi. Haziran 2016’da büyük umutlarla koltuk Jose Mourinho’ya emanet edildi. Uzun bir aradan sonra gelen lig ikincliği ve UEFA Avrupa Ligi kupasıyla Uited taraftarının yüzü biraz olsun güldü. 2018-19 sezonunda alınan başarısız sonuçlar sonunda Mourinho’nun görevine 18 Aralık’ta son verildi. Ertesi gün koltuk önce geçici sonra kalıcı olarak Ole Gunnar Solskaer’e teslim edildi. Emanetçi döneminde başarılı sonuçlar alan Solskjaer, kalıcı olduktan sonra aynı performansı gösteremedi.

Norveçli Hoca, Klopp örneğini veriyor ama United yönetiminin Liverpool gibi sabırlı olmadığı aşikar. Çanlar güçlü şekilde Solskjaer için çalıyor. Veya United yönetimi, Ferguson sonrası içine düşülen sıradanlığı kabul edip, zirve beklentilerini düşürüp yoluna şampiyonluk veya kupa kazandırmayan hocalarla devam etme kararı alır. Sonucu bekleyip göreceğiz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin