Sokak sanatçısı Banksy’nin satın aldığı gemi göçmenler için Akdeniz’e açıldı

İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin finansmanını sağladığı bir gemi, Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenlere yardım için Akdeniz’e açıldı.

Banksy eserlerinin satışından elde ettiği gelirin bir kısmını, eski bir Fransız donanma gemisinin satın alınarak göçmenleri kurtarma operasyonunda kullanılması için bağışladı. Sanatçı, geminin güvertesine de kalp şeklinde bir can simidi tutan bir kız çizdi. Gemiye, Fransız anarşist feminist Louise Michel’in adı verildi.

BBC’nni İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin haberinden aktardığına göre, Banksy, geçmişte sivil toplum örgütlerinin kurtarma gemilerinin kaptanlığını yapan Pia Klemp’e ulaşarak Akdeniz’de göçmenleri kurtaracak bir gemiye finansman sağlamak istediğini söyledi.

Banksy geçen Eylül ayında Alman kaptan Klemp’e yazdığı e-postada “Ben Birleşik Krallık’tan bir sanatçıyım ve göç kriziyle ilgili bazı eserler yaptım, elbette bunlardan gelen parayı elimde tutamam. Bu parayı yeni bir tekne almak falan için kullanabilir misin?” dedi.

Kaptan Klemp ilk önce bunu bir şaka sansa da sonunda Banksy’nin finansmanıyla alınan gemi 18 Ağustos’ta Orta Akdeniz’e açıldı.

Louise Michel gemisi için açılan internet sitesinde verilen bilgiye göre gemi Perşembe günü 89 kişiyi kurtardı. Louise Michel, göçmenlerin karaya çıkarılabilmesi için güvenli bir liman açılmasını talep etti.

Louise Michel sitesinde, “Avrupa devletleri Sahil Güvenlik birimlerine, Avrupalı olmayanlardan gelen yardım çağrılarını yanıtlamamaları talimatı veriyor ve çaresiz insanları umutsuzca denizde sürüklenmeye terk ediyor” deniliyor.

Ayrıca, “Geminin kaptanı ve mürettebatını, Avrupa çapından kurtarma konusunda deneyimli bir ekip oluşturuyor. Gemide yatay hiyerarşi ve vegan bir diyet uygulanıyor” bilgisi de veriliyor.

BANKSY KİMDİR?

Dünyanın en esrarengiz sanatçılarından biri olan ve kendisiyle ilgili İngiliz olması
dışında neredeyse hiçbir şey bilinmeyen efsanevi sokak sanatçısı Banksy ünlü
olmayı reddedip, maskesi ardına saklandıkça dikkatleri daha çok üstüne çeken bir
aktivisttir. Banksy adıyla bilinen sanatçının 1974 Bristol doğumlu olduğu iddia
edilmektedir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin