Soğuk, paslı içme suyu, kelepçeli muayene, insanlık dışı muamele: Sincan Cezaevi

Koronavirüs salgınının neden olduğu sorunların yanı sıra Sincan Cezaevi’nde dondurucu soğuk, kötü kokan içme suyu ve kelepçeli muayene gibi çok sayıda insanlık dışı uygulamanın yaşandığı inceleme raporunda kayıtlara geçirildi.

TBMM’de önceki gün gerçekleştirilen Hükümlü ve Tutuklu Hakları İnceleme Alt Komisyonu’nda, kadın, erkek ve çocuk mahpusların bulunduğu Sincan Cezaevi’nde salgın hastalıkla boğuşan mahkûmların insan onuruna yakışmayan şartlarda yaşamak zorunda kaldığı da kaydedildi.

CHP’nin muhalefet şerhinde özellikle pis su, doktora erişememe ve soğuk koğuşlar vurgulandı. CHP’li milletvekilleri tarafından kaleme alınan muhalefet şerhinde, cezaevine ilişkin ilk tespit, “Paslı akan ve yetersiz su” oldu.

Birgün gazetesinin haberine göre, muhalefet şerhinden öne çıkanlar şöyle:

 • Muayeneye giden mahpuslara yönelik koşullar, insan onuruna yakışır ayrıntılı bir yasal düzenleme ile giderilmediği sürece, insanlık onuru ile bağdaşmayan kelepçeli muayene, güvenlik ve hak dengesi arasında mahkûmlara eziyet olmaya devam edecektir.

  • Mahkumların görüş haklarının süresinde bir birlik sağlanamamıştır. Uygulama birliği oluşturulmalı, görüş saati süresinden kısıtlanma yapılmadan iletişim kurması gerçekleştirilmeli.

  •Çıplak aramadan kesin bir biçimde vazgeçilmeli, suç vasfı ayrımı veya istisna yapılmamalıdır. İlk girişte teknolojik bir cihaz yardımı ve insanlık onuruna uygun bir uygulama birliği sağlanarak yasal bir düzenleme getirilmelidir.

  ÇOCUK KOĞUŞLARINA GİRİLEMEDİ, 2 YILDIR HİÇBİR İYİLEŞTİRME YAPILMADI

  •Çocuk koğuşlarına girme imkânı olmamıştır. Ancak çocuk mahkumların anlatımı üzerinden iki yılı aşkın süredir hiçbir iyileştirme yapılmadığı anlaşılmıştır. Pencereler yenilenmeli, uygun yalıtım yapılmalıdır. Soğuk hava koşulları sürmektedir.

  • Fazla çalıştırılan mahkûma, bunun karşılığında ücret verilmemektedir.

  • Raporun 6’ncısı sayfasında fiziki düzenleme ve iyileştirmeler yapıldığı yazılmıştır. Ancak fiili bir inceleme yapılmadığı için böyle bir gözlem tarafımızdan yapılmamıştır.

  MAHKÛM KÜTÜPHANESİ MAHKÛMA KAPALI

  Komisyonda milletvekillerine bilgi veren Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, kütüphane çalışmasından da bahsetti. Kütüphaneden cezaevi personelinin aktif olarak yararlanabileceğini dile getiren Alkaç’a milletvekillerinden tepki geldi. Alkaç, bunun üzerine “Asıl mahkumlar için açıyoruz ama kapalı cezaevlerindeki mahkumları buraya çıkarma şansımız yok.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

 1. Nice yiğitler yatıyor orada! Allah hepsinin yar ve yardımcısı olsun. İnşallah çektikleri rızayı ilahiyeye vesile olur…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin