Slovakya’da yolsuzlukla mücadele sözü veren Çaputova cumhurbaşkanı seçildi

Zuzana Çaputova

Slovakya’da yolsuzlukla mücadele sözü veren ve hükümeti eleştiren liberal aday Zuzana Çaputova yeni cumhurbaşkanı seçildi. Parti siyasetinin dışındaki bir çevreden gelen Çaputova ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olacak.

DW Türkçe’nin haberine göre, resmi olmayan sonuçlara göre cumartesi günü yapılan seçimin ikinci turunda oyların yüzde 58,4’ünü alan Çaputova, rakibi Maroş Şefçoviç’in yenilgiyi kabul etmesiyle birlikte yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Görevi 15 Haziran’da devralacak Çaputova, zafer konuşasında “Bizi bir araya getiren şeylere bakalım. Kişisel çıkarların ötesinde bir işbirliğini teşvik edelim.” ifadesini kullandı ve sonuçla ilgili olarak “rakiplerine saldırmadan da kazanabilirsin” değerlendirmesinde bulundu.

45 yaşındaki seçilmiş cumhurbaşkanı başarısıyla ilgili olarak, “İnanıyorum ki bu eğilim Avrupa Parlamentosu ve gelecek yılki Slovakya genel seçimlerinde tekrarlanacak” şeklinde konuştu.

“Kötülüğe karşı durun” sloganı ile yarıştı 

Çevreyle ilgili konularda aktivist bir duruş sergileyen ve bu alanda hukuk uzmanlığı bulunan Çaputova, aynı zamanda yolsuzluk ile mücadele sözü veren bir siyasetçi.

Seçim kampanyası sırasında “Kötülüğe karşı durun” sloganı ile mesajını yayan seçilmiş cumhurbaşkanı, özellikle memleketi Pezinok yakınlarında inşa edilmesi planlanan bir katı atık sahası projesine karşı mücadele etmiş ve yürütmeyi durdurmuştu.

Bu başarısı üzerine çevrenin korunması alanında faaliyet gösteren kişilere verilen Goldman Çevre Ödülü’ne 2016 yılında layık görülen Çaputova, bir yandan da ülkesindeki yolsuzlukları ortaya çıkarmak için mücadele veriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin