Skandal harita: Alevi köyleri tek tek fişlenmiş

Tokat’ın Almus ilçesinde Alevilerin yaşadığı köylerin Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada fişlendiği ortaya çıktı. Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, haritayı doktorun hazırladığını savundu, idari soruşturma başlatıldığını açıkladı. Doktor ise haritayı Toplum Sağlığı Merkezi’nde gördüğünü ve fotoğrafını çektiğini, zamanla üzerine eklemeler yaptığını iddia etti. Yanlış anlaşıldığını söyleyerek özür diledi.

İddia, yerel yayın yapan Anadolu’nun Sesi Tokat adlı sitede haber olarak yayınlandı. Buna göre, Almus’a bağlı Arısu köyü Eskici mahallesinde rahatsızlanan bir kadın ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

Hastanın İstanbul’da yaşayan oğlu annesinin sağlık durumunu öğrenmek için aradığı hastanede bir doktor hangi köyden olduklarını öğrenmek için Almus’un köylerini gösteren bir harita gönderdi. Hasta yakınına gönderilen Sağlık Bakanlığı logolu haritada Alevilerin yaşadığı köylerin yanında kırmızı harflerle ‘Alevi’ yazılı olduğu görüldü. Haritanın kim tarafından ne amaçla hazırlandığı bilinmiyor. Alevilerin yaşamadığı köylerin yanında hiçbir ifadenin bulunmadığı dikkat çekiyor.

BU BASİT BİR MESELE DEĞİLDİR

Tokat İli Dernekler Federasyonu Başkanı Halil Bakan, fişlemeye tepkiliydi: “Bu bir servis etme işi değildir. İnsanları aptal yerine koyarken hangi zeka türünü baz alıyorsunuz. Yapmayın! Bu millete yazık ediyorsunuz! Bu konu basit bir mesele değildir. Bu doktor Hipokrat yemini etmiştir. Hastanın kimliğini, inancını, mezhebini sorgulama yetkisi yoktur. İşi hasta tedavi etmektir. Bu doktorun ayrıştırıcı tutumunun dışa vurmuş haline tanık olduk. Durum ciddidir. Öyle oldu bittiye getirilemez. Geçiştirilemez. Şimdi yapılacak iş doktor hakkında idari ve hukuki soruşturma yapılmasıdır. Soruşturma selameti açısından görevden uzaklaştırılmalıdır.

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ: HARİTAYI DOKTOR HAZIRLAMIŞ

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü ise tepkiler üzerine açıklama yaptı. Söz konusu haritayı doktorun kendisinin hazırladığını savundu. Konuyla ilgili idari soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, “Hekim, beyanında Almus ilçesinin kültürünü ve köylerin eski isimlerini öğrenebilmek için haritada bu değişiklileri yaptığını ifade etmiştir. Haberlerde iddia edildiğinin aksine, müdürlüğümüzde ya da bağlı sağlık tesislerimizde böyle bir harita bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

DOKTOR ÖZÜR DİLEDİ: YANLIŞ ANLAŞILDIM

PİRHA’ya konuşan doktor ise kendisinin de Almuslu olduğunu ve kötü niyetle böyle bir çalışma yapmadığını savundu: “Toplum Sağlığı Merkezi’nde bir harita gördüm. Telefonumla haritanın fotoğrafını çekip zamanla üzerinde köyleri daha iyi tanımak için tamamen iyi niyetle oynamalar yaptım. Filyasyon ekibinde yer alıyorum. Bir hastaya ulaşmak için hasta yakınıyla haritayı paylaştım. Herhangi bir tepkiyle de karşılaşmadım. Daha sonra haberleri gördüm. Çok üzgünüm. Bu noktaya varacağını düşünmedim. Yanlış anlaşılmadan dolayı özür diliyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin