‘Şişman kadınlar hakkında konuştuğu için sahneden atılan rahip’ haberi yalan çıktı

Brezilya’da “Şişman kadınlar cennete gidemez” diyen rahibin bir kadın tarafından sahneden atıldığı iddiasının doğru olmadığı ortaya çıktı.

teyit.org sitesine göre, Marcelo Rossi isimli Brezilyalı rahip, psikolojik sorunları olduğu ifade edilen bir kadın tarafından sahneden atıldı. Rahibin sağlık durumunun iyi olduğunu belirtildi. Olaydan hemen sonra sahneye dönen Rossi’nin kadın hakkında şikayette bulunmadığı kaydedildi.

Brezilya’da yayın yapan doğrulama platformu Agência Lupa da 16 Temmuz 2019’da yayımladığı analizinde söz konusu iddianın doğru olmadığını ifade etti.

Söz konusu iddiayı gösteren video, sosyal medyada paylaşıldıktan sonra Türkiye’de havuz medyası ile Cumhuriyet ve Oda Tv gibi yayın organlarında da yer almıştı. Videoda vaaz verdiği sırada arkasından koşarak gelen bir kadın tarafından itilen rahibin sahneden düştüğü görülüyordu.

teyit.org, videonun, sosyal medyada en çok karşılaşılan yanlış bilgi türünden çarpıtma kategorisine girdiğini vurguladı.

Infobae isimli internet sitesi de son yıllarda popülerliği artan Rossi’nin yaklaşık 50 bin kişiye verdiği vaaz sırasında bipolar rahatsızlığı olan bir kadın tarafından sahneden atıldığını ve eylemin arkasında politik bir motivasyonun olmadığını dile getirmiş.

Rahip Rossi, sahneden aşağı atılmadan hemen önce yaptığı konuşmada “Şişman kadınların cennete girip giremeyeceği” hakkında konuşmuyor. Son anlardaki konuşma Portekizceden çevrildiğinde rahibin Hz. İsa hakkında konuştuğu ve gösterdiği elin ise “İsa’nın eli” olduğunu ifade ettiği anlaşılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin