Sinovac’tan ilk açıklama: Aşının etkinliği kanıtlandı

Çin menşeli aşının koruma oranlarına ilişkin farklı veriler kafaları karıştırdı. Sinovac Biotech şirketinin Başkanı Yin Weidong, Brezilya, Endonezya ve Türkiye’deki faz 3 çalışmalarının CoronaVac’ın dünya çapındaki güvenilirliğinin ve etkinliğinin iyi olduğunu kanıtladığını’ ileri sürdü. Sinovac yöneticisi, yıllık aşı üretimini de şubat ayında iki kat artırarak 1 milyar doza çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

Yin Weidong, üretim kapasitelerini artıracaklarını açıkladığı basın toplantısında, Faz-3 sonuçlarına dair Brezilya, Endonezya ve Türkiye’den gelen farklı sonuçları da değerlendirdi. Farklı ülkelerdeki testlerin farklı şekillerde tasarlandığını ama kullanılan aşıların aynı partiden gönderildiğini anlatan Yin, “Bu Faz-3 klinik denemeleri, CoronaVac aşısının dünya çapındaki güvenilirliğinin ve etkinliğinin iyi olduğunu kanıtlamak için yeterli.” diye konuştu.

FARKLI ORANLAR KAFALARI KARIŞTIRDI

Brezilyalı yetkililerin dün yaptığı açıklamada, CoronaVac isimli aşının ülkedeki Faz-3 denemelerinde yüzde 50.38 oranında ‘genel koruma’ sağladığı belirtilmişti. Aşı için Endonezya’da yapılan deneylerde yüzde 65 koruma oranı sağlandığı açıklanmış ve aşıya acil onay verilmişti. Türkiye ise Faz-3 denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91,25 oranında koruma ölçüldüğünü duyurmuştu. Türkiye ve Endonezya’dan farklı olarak, Brezilya’daki denemelere 60 yaş üstü gönüllüler de katılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin