Sınava tek başına giren Bilal Erdoğan’ın eşinin ‘dayısı’ Mevlevi şeyhi oldu!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın eşinin dayısı olan Mehmet Fatih Çıtlak, Kültür Bakanlığı İstanbul Türk Müziği Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen sınava tek başına girip 100 tam puan aldı.

KRT’den Çağdaş Ulus’un haberine göre, Kültür Bakanlığına bağlı İstanbul Devlet Türk Müziği araştırma ve uygulama topluluğu temmuz ayında tasavvuf, irfan ve meydan meşkleri bölümüne stajyer sanatçı alımı için sınav düzenleneceğini duyurdu. Resmi gazete’de yayımlanan ilanda ilgili bölüme Mevlevi şeyhi anlamına gelen bir postnişin, yedi semazen, iki ritm, bir ney, bir kemençe, bir bağlama ile altı erkek ve kadın ses sanatçısı alınacağı açıklandı.

TEK BAŞVURUNUN KAZANANI OLDU

15 günlük başvurusu süresi sonrası da sınavı kazananlar Kültür Bakanlığı tarafından açıklandı. Tek başvurunun olduğu “postnişin” branşında kazanan isim Mehmet Fatih Çıtlak oldu.

Çıtlak tanıdık bir sima. Ramazan ayında yaptığı televizyon programlarıyla da tanınıyor. Ama asıl özelliği Erdoğan ailesine yakın olması. Çıtlak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan‘ın eşi Reyyan Uzuner’in dayısı. Çıtlak’ın sınavı 100 tam puanla kazanması da başka bir ayrıntı. Çıtlak aynı zamanda, Bilal Erdoğan tarafından kurulan İnsan ve İrfan Vakfı’nın da başkanlığını yürütüyor.

Fatih Çıtlak’ın Sufi Devran adında bir grubu da var. Grup belediye gibi kurumların çeşitli etkinliklere katılıyor. Fatih Çıtlak da ekiple birlikte bu etkinliklerde yer alıyor.

MEVLANA’NIN TORUNUNDAN TEPKİ

Kültür Bakanlığı’nın sınavına Mevleviler tepki göstermişti. Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Faruk Hemdem Çelebi “Mevlevilik geleneği 750 yıldır belli ritüeller çerçevesinde devam ediyor. İlanla postnişin aramak ve kimlerden oluştuğu belli olmayan bir kurul tarafından sınava tabi tutulması Mevlevilik geleneği ile örtüşmüyor. Postnişinliğin stajyeri, kıdemlisi olmaz.” demişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin