Şiir gibi uygulama… Keşke her yerde olsa!

Avrupa ve Amerika’nın bazı bölgelerinde başlayan ve özellikle şehir içi toplu taşıma araçlarında okumayı kolaylaştıran yeni bir uygulama gün geçtikçe yaygınlaşıyor. ‘Ücretsiz Hikaye Otomatları’ndan alınan farklı uzunluktaki hikayeler büyük ilgi görüyor.

CEOtudent sitesinden Eren Cicibıyık’ın haberine göre, Fransız bir ekip, Shortedition adı verdikleri makineyle, okuma konusunda farkındalık oluşturmanın yanında, yolculara ünlü yazarlardan kısa hikayeler hediye ederek kaliteli vakit geçirmesini sağlıyor.

Ekip böylelikle yanında ağır kitap taşımak istemeyenlerin de işini kolaylaştırmış ve onlara bir alternatif sunmuş oluyor. Otomatlardan bir, üç ve beş dakikalık okuma sürelerini seçerek kısa hikayeler, haikular(eğlenceli mısra) ya da şiirler okunabiliyor.

ShortEdition, içinde 600’den fazla metin bulunduruyor ve bu metinler her gün seçici kurul tarafından düzenlenip güncelleniyor.  Maceradan, aşk hikayelerine kadar geniş bir eser yelpazesine sahip olan ShortEdition, her yaştan bireylere hitap etmeye çalışıyor.

İlk olarak Fransa’nın Grenoble kentinde uygulanmaya başlanan sistem tamamen ücretsiz. Projenin işleyiş sistemi ve çalışma mantığı büyük ilgi gördü ve yayılmaya başladı.

Ardından Londra ulaşımı da ücretsiz hikaye otomatlarını kullanmaya başladı. Büyük Britanya’nın ilk kısa hikaye otomatı da Londra’nın ünlü iş merkezlerinden Canary Wharf’a kuruldu. Otomat yine aynı sistemle, yolcuların tuşlara basmasıyla ücretsiz olarak bir, üç ve beş dakikalık hikayeler vererek çalışıyor.

Bilimkurgudan romantik eserlere birçok farklı tarzda hikaye barındıran otomatlarda Virginia Woolf, Lewis Carroll ve Charles Dickens gibi yazarların eserleri bulunuyor.

Ücretsiz hikaye otomatlarının yer aldığı başka lokasyonlar arasında Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri de bulunuyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin