SGK para yutuyor; İki ayda 30,8 milyar TL Hazine yardımı

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin ekonomisinin uçuşa geçtiğini söyleyedursun, devlet bütün kurum ve kuruluşlarıyla çökmüş durumda. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki kara delik her geçen ay büyüyerek artıyor. Geçtiğimiz yıl Hazine’den 148 milyar para aktarılan SGK’ya sadece bu yılın ilk iki ayında 30 milyar yardım yapıldı. Yıl sonuna kadar Hazine’den aktarılması öngörülen para 185 milyar liradan fazla… SGK kelimenin tam anlamıyla para yutuyor!

Seçim öncesi kesenin ağzını açıp, bol keseden yapılan harcamalar da bütçeyi sarstı. Ocakta 5.1 milyar lira fazla verdiği açıklanan bütçede, şubat ayında 16.8 milyar liralık açık oluştu. İki aylık açık ise 11.7 milyar liraya yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan tabloya göre, geçtiğimiz ay bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 oranında artarak 67 milyar liraya çıktı. Ancak giderler yüzde 33,2 artarak yaklaşık 84 milyara dayandı.

SGK TEPE TAKLAK GİDİYOR

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik en büyük suçlaması ‘SGK’yı batırmaktı. 1992 ve 1999 yılları arasında 7 yıl SGK’nın başında bulunan Kılıçdaroğlu, görevi bıraktığında kurumun bütçe açığı 2 milyar liranın biraz üzerindeydi. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki kara delik AKP iktidarı döneminde her geçen ay daha da büyüdü. Son rapora göre, 2019 yılı Şubat ayında sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 oranında artarak 3 milyar 516 milyon TL oldu. Bütçede öngörülen 43 milyar 375 milyon TL ödeneğin yüzde 8,1’i şubatta kullanıldı.

2018’DE AKTARILAN PARA 148 MİLYAR LİRA!

Geçtiğimiz yıl Hazine’den SGK’ya 135 milyar lira aktarılması öngörülmüştü. Ancak yıl sonunda rakam 148 milyar 388 milyon lirayı buldu. Bu yıl ise gözden çıkarılan para 185 milyar 160 milyon lira. Görünen o ki rakam 200 milyar liraya dayanacak. Zira daha yılın ilk iki ayında 30 milyar TL’nin üzerinde bir kaynak aktarıldı. Merkezi Yönetim Bütçe Giderleri tablosunda yer alan bilgilere göre, Şubat ayında SGK’daki görev zararı 3,3 milyar lira. Geçtiğimiz yılın ilk iki ayında SGK’ya yapılan yardım 20 milyar TL olarak kayıtlara geçti. Bu yılın ilk iki ayında ise rakam 30 milyar 861 milyonu buldu.

İŞSİZ VATANDAŞA GSS CEZASI!

AKP iktidarının en iddialı olduğu alanların başında geliyordu sağlık.  Genel Sağlık Sigortası, Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında hayata geçirilen uygulamalardan biriydi. Sistemin amacı bütün vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktı. Ancak sonuç tam bir fiyasko oldu. Milyonlarca işsiz vatandaş binlerce lira borçlandırıldı. Zaten işsiz olan ve hiç bir geliri bulunmayan vatandaşın sırtına bir de GSS borcu yüklendi.

50 MİLYARLIK BORÇ BİRİKMİŞ!

Sistem tıkandı. 2017’de borç nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlar için yeni bir düzenleme yapıldı. 8 Mart 2017 vatandaşın ödemesi gereken tutar 53.33 TL’ye düşürüldü. Bu düzenlemenin gerekçesi ise GSS’ye başvurmayan 4.5 milyona yakın kişinin prim borcu bulunmasıydı. GSS prim borçları ile SGK borçları geçtiğimiz yıl sonunda yeniden yapılandırıldı. SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, 50 milyar liralık bir borç yapılandırması olduğunu ifade etti. Bağlı, 25 Şubat 2019’da yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar 7,5 milyar TL’lik tahsilat yapıldı.” dedi. Bağlı, 28 Mart 2018’deki açıklamasında da sistemin çöktüğünün itiraf etmişti. O tarihe kadar vatandaşların GSS pirim borcunu ödeyemediğini kabul eden Bağlı, 6834 sayılı Kanun’la 6.4 milyon vatandaşın yaklaşık 8.5 milyar TL civarındaki borcunun silindiğini belirtmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin