Sezgin Baran Korkmaz’dan ‘İkinci Zarrab olmayacağım’ mesajı

Sezgin Baran Korkmaz (SBK), “İkinci Reza Zarrab olacak” yorumlarına tepki göstererek, “Asla kabul etmiyorum. Böyle bir şeyin söz konusu olması mide bulandırıcıdır” dedi.

ABD’nin, kara para aklamak ve dolandırıcılık başta olmak üzere çeşitli suçlardan hakkında dava açtığı Sezgin Baran Korkmaz, hakkındaki suçlamaları reddetti. Avusturya’da kendisine soru yöneltilmediğini belirten Korkmaz, ABD’deki yargılamada bütün gerçeklerin ortaya çıkacağını söyledi ve “Suçsuz olduğum konusunda zerre şüphem yok. Kime sorarsanız sorun, biraz hukuk ve finans bilen, yoldan geçen insana bile sorsanız, bu şekilde kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır. Bendeki her şey açık, kayıtlı ve ortadadır” dedi.

Kendisi için yapılan “İkinci Reza Zarrab” benzetmesine de tepki gösteren Korkmaz, “Bu çok aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. Böyle bir şeyin söz konusu olması mide bulandırıcıdır” ifadesini kullandı.

Avusturya’da bulunduğu tutukevinden Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını cevaplayan Sezgin Baran Korkmaz’ın açıklamaları şöyle:

– Otelde nasıl yakalandınız?

Yabancı ve milyarder bir iş adamı arkadaşımın evinde kalıyordum. Otele kahve içmeye gittik. Kahve içerken yakalandım.

– Sorguda neler soruldu?

Hiçbir sorgu olmadı. İfadem alınmadı. Yalnızca hangi nedenle yakalandığımı söylediler.

– Türkiye’de rüşvet verdiğiniz emniyet müdürü, bürokrat ve gazetecilerin ismini açıkladığınız iddiası doğru mu?

Ben namus ve şeref nedir bilirim. Tek bir para verdiğim bürokrat veya gazeteci yoktur. Zaten ifadem alınmadığı için yazılanların tümü yalandır.

– Tutukluluk ve sağlık koşullarınız nasıl?

Sorunum yoktur. Tutuklulukta olabilecek kadar iyiyim. İki genç yabancı arkadaşla kalıyorum. Sakin ve sessizler.

– ABD’de vergi dolandırıcılığıyla elde edilen geliri Türkiye’de aklamakla suçlanıyorsunuz. Bu suçlamaya ilişkin savunmanız nedir?

Asla böyle bir şey söz konusu değil. Paranın bana kredi olarak geldiği sözleşmelerle ortadadır. Para gelirken tüm denetimlerden geçti. Tüm uluslararası finans programlarında denetlenip öyle hesabıma girdi. Para bana geldiği zaman Jacop Kingston, Türkiye’de banka lisansı alacak kadar temizdi. Kendisine Utah Valisi ve Senatosu, Türkiye’de iş yapması için referans mektubu vermiştir. Amerika ve Türkiye’nin güvendiği bir adama ben nasıl güvenmeyeyim?

– İkinci Reza Zarrab olacağınız konuşuluyor.

Bu çok aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. Böyle şey söz konusu olması mide bulandırıcıdır.

– Hem ABD hem Türkiye tarafından iadeniz isteniyor. Hangi ülkede yargılanmak istiyorsunuz?

Bir irade göstermem söz konusu değil. Hukuki bir süreç. Tabi ki ben ülkeme gelmek istiyorum.

– ABD tarafından aranmadığınızı söylüyordunuz. Fakat şimdi ABD’nin kararıyla yakalandınız. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Amerika’daki yargılamada bütün gerçekler ortaya çıkacak. Suçsuz olduğum konusunda zerre şüphem yoktur. Kime sorarsanız sorun, biraz hukuk ve finans bilen, yoldan geçen insana bile sorsanız, bu şekilde kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır. Bendeki her şey açık, kayıtlı ve ortadadır.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. “Kime sorarsanız sorun, biraz hukuk ve finans bilen, yoldan geçen insana bile sorsanız, bu şekilde kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır.” Ama alın teri ile kazandığı ve vergisini ödediği kazancını bir bankada kendi hesabına yatırmanın örgüt üyeliği suçlamasına nasıl delil olacağını size anlatabilir.

    “Türkiye’de banka lisansı alacak kadar temizdi.” “Lan bırak!!” Türkiye’de bilinen anlamda devlet diye bir şey yok ki, neye göre temiz !?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin