Seyyah olup ülke ülke dolaştılar [Haber-İnceleme: Efe Yiğit]

Günümüzde futbolu başladığı takımda bitirenlerin sayısı bir elin parmaklarını bile geçmiyor. Para aşkının forma aşkına galip geldiği günümüzde diyar diyar gezen oyuncular var. Futbol tarihinde 8 ülkede top koşturan tek oyuncu ise kısa süreli de olsa Galatasaray’da da izlediğimiz Portekizli Abel Xavier. İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Hollanda, Türkiye, ABD ve tabi ki ülkesi Portekiz, Xavier’in top koşturduğu ligler arasında. Xavier’in vatandaşı Maniche ise ülkesi Portekiz’le birlikte İtalya, İngiltere, İspanya, Almanya ve Rusya liglerinde top koşturdu.

Avrupa’nın en kaliteli ilk 5 liginde oynayan iki oyuncu bulunuyor. Biri Danimarkalı Cristian Poulsen diğeri Romen Florin Raducioiu. Romanya’nın Dinamo Bükreş takımında kariyerine başlayan Florin Raducioiu, İtalya’nın Bari, Verona, Brescia, Milan formalarını giydikten sonra İspanya’da Espanyol, İngiltere’de West Ham, Almanya’da Stuttgart takımında ter döktükten sonra kariyerinin son yılında Fransa’nın Monaco takımına transfer olarak Avrupa’nın en kaliteli 5 liginde forma giyen ilk oyuncu olarak adını tarihe yazdırdı.

Bir ara adı sürekli Fenerbahçe ile anılan Danimarkalı Cristian Poulsen, futbol kariyerine Holbaek takımında başladı. Ülkenin en başarılı kulüplerinden FC Kopenhag formasını giydikten sonra Almanya’nın Schalke 04 takımına transfer oldu. Almanya’dan sonra İspanya’nın Sevilla, İtalya’nın Juventus, İngiltere’nin Liverpool, Fransa’nın Evian takımlarının formasını giyen Cristian Poulsen böylece Avrupa’nın en kaliteli 5 liginde top koşturan ikinci oyuncu olarak tarihe geçti. Poulsen, Fransa’dan sonra Hollanda’nın Ajax takımına transfer olurken, futbola 2015’te yıldızını parlattığı FC Kopenhag’da veda etti.

Aktif futbol yaşamı devam eden oyuncular arasında farklı liglerde top koşturma rekoru Zlatan İbrahimoviç’te bulunuyor. İsveç’in Malmö takımında başlayan futbol yaşamında sırasıyla Hollanda’nın Ajax, İtalya’nın Juventus, İnter ve Milan, İspanya’nın Barcelona, Fransa’nın Paris Saint Germain ve şu anda İngiltere’nin Manchester United takımında devam ettiren Zlatan İbrahimoviç, şayet Almanya Bundesliga’da bir takıma transfer olursa Avrupa’nın en kaliteli 5 liginde top koşturan üçüncü oyuncu olarak tarihe geçecek. İbrahimoviç, 4 farklı ülkede şampiyonluk yaşayan ilk oyuncu olma özelliğini elinde bulunduruyor.

Seyyah futbolculardan biri yine Türk futbolseverlerin hafızasında önemli bir iz bırakan Romen Gheorghe Popescu. Hagi ile birlikte Galatasaraylı taraftarın kalbini kazanan Romen oyuncu, Avrupa’nın en iyi 4 liginde top koşturan ilk oyuncu olarak tarihe geçmişti. Galatasaray’a gelmeden önce İspanya, Hollanda ve İngiltere liglerinde boy gösteren Popescu, Romanya’da başladığı kariyerine İtalya ve Almanya liglerini de eklemişti.

futbol seyyah

Futbolun seyyahları

Abel Xavier (Portekiz)
İtalya: Bari, Roma
İspanya: Oviedo
İngiltere: Everton, Liverpool, Middlesbrough
Almanya: Hannover 96

Hollanda: PSV Eindhoven
Portekiz: Benfica

Türkiye:  Galatasaray
ABD: Los Angeles Galaxy

 

Florin Raducioiu (Romanya)
Romanya: Dinamo Bükreş

İtalya: Bari, Verona, Brescia, Milan
İspanya: Espanyol
İngiltere: West Ham
Almanya: VfB Stuttgart

Fransa: Monaco

 

Christian Poulsen (Danimarka)
Danimarka: Holbaek, FC Kopenhag

Almanya: Schalke 04

İspanya: Sevilla

İtalya: Juventus
İngiltere: Liverpool

Fransa: Evian

Hollanda: Ajax

Gheorghe Popescu (Romanya)
Romanya: Craiova, Steuau Bükreş, Dinamo Bükreş

İspanya: Barcelona
İngiltere: Tottenham
Hollanda: PSV Eindhoven
Türkiye: Galatasaray

İtalya: Lecce

Almanya: Hannover 96

 

Zlatan İbrahimoviç (İsveç)

İsveç: Malmö

Hollanda: Ajax

İtalya: Juventus, İnter , Milan

İspanya: Barcelona

Fransa: Paris Saint Germain

İngiltere: Manchester United

 

Maniche (Portekiz)
İtalya: Inter
İspanya: Atlético Madrid
İngiltere: Chelsea
Almanya: FC Köln

Portekiz: Benfica, Sporting CP
Rusya: Dinamo Moskova

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin