‘Sepsis’in sebep olduğu ölümler kanseri geçti

Amerika’nın Seattle kentindeki Washington Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, her yıl 11 milyon kişinin sepsisten öldüğünü ortaya çıkardı. Bu sayının Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2018’de rapor ettiği kanser kaynaklı ölümlerden daha yüksek olması dikkat çekti.

Uzmanlar yeni bulguların önceki tahminlerin iki katı üstünde olduğunu ve bunun son derece “korkutucu” olduğunu belirtti. Daha önce yapılan küresel tahminler yaklaşık 19 milyon vaka ve 5 milyon ölüm olduğunu göstermişti. Ancak bu sayılar sadece birkaç Batı ülkesini kapsıyordu.

BBC’nin aktardığına göre, Washington Üniversitesi’nin yaptığı yeni analiz, Lancet tıp dergisi ve 195 ülkedeki tıbbi vakalara dayandırıldı. Sonuç, yılda 49 milyon vakanın olduğunu gösterdi.

Vakaların çoğu yoksul ya da orta gelirli ülkelerde görülse de daha zengin ülkeler de sepsis ile mücadele ediyor.

Sepsis nedir?

Enfeksiyonla tetiklenen sepsis hastalığında asıl sorun bağışıklık sistemine aşırı yüklenilmesi. Enfeksiyon olunca bağışıklık sisteminiz devreye girip enfeksiyonun yayılmasını önlüyor ve enfeksiyonu yok ediyor. Ancak, enfeksiyon vücutta hızlıca yayılmayı başarırsa, bağışıklık sistemi buna çok büyük bir tepki gösteriyor. Bu tepki vücutta yıkıcı sorunlar yaratabiliyor ve septik şok, organ yetmezliği ve hatta ölüme neden olabiliyor.İngiltere’de her yıl 44 bin kişi bu yüzden yaşamını yitiriyor.

Sepsis vakalarının büyük çoğunluğu – yüzde 85’i – düşük ve orta gelirli ülkelerde görülüyor. En çok tehlikede olanlar ise çocuklar; 10 vakadan dördü, 5-6 yaş arası çocuklarda ortaya çıkıyor.

Enfeksiyon sayılarını azaltmak, sepsis vakalarını da azaltacaktır. Birçok ülke için bu iyi hijyen, temiz su ve aşılara erişim demek. Bir diğer zorluk ise hastalarda enfeksiyon tanısını erken koyabilmek. Erken teşhis, antibiyotikler ve virüs önleyeciler çok büyük bir fark yaratabilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin