Şenol’un tek rakibi Güneş!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Euro 2020 yolculuğuna deplasmanda oynadığı Arnavutluk maçıyla çıkan Türkiye, Andorra ile yine deplasmanda oynadığı maçla eleme gruplarını tamamlayıp adını finallere yazdırdı. Fransa’nın ardından grupta ikinci olan Türkiye, üst üste ikinci toplamda ise ise 5. kez Avrupa şampiyonlarında mücadele edecek. İki kez Dünya Kupası, 5 kez de Avrupa şampiyonası finallerine katılan Türkiye’nin başarısının mimarları ise Fatih Terim, Mustafa Denizli ve Şenol Güneş oldu.

Türkiye tarihinde ilk uluslararası turnuvada 1954 yılında boy gösterdi. Batı Almanya’nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Kupası’na katılma yolunda İspanya ile eşleşen Türkiye, ilk maçı 4-1 kaybederken, rövanşı ise 1-0 kazandı. Gol averajının geçerli olmadığı o dönemde üçüncü maç tarafsız bir saha olan Roma’da oynandı. Bu karşılaşma da 2-2 berabere sonuçlanınca, tribünden çağrılan Franco isminde bir çocuğun çektiği kura sonucunda A Milli Takım, kupaya katılma hakkı kazandı. O dönemde milli takımın başında İtalyan Sandro Puppo vardı. Sonra Türk futbolu için ’şerefli mağlubiyetler’ dönemi başladı.

Dünya Kupası ve Avrupa şampiyonlarını ancak tribünden veya televizyon ekranlarından seyrettiğimiz yılların sonu Euro 96 ile son buldu. Fatih Terim’in teknik direktör, Rasim Kara’nın ise yardımcılığını yaptığı Türkiye, Euro 96 yolunda İsviçre, İsveç, Macaristan ve İzlanda ile aynı grupta yer buldu. Oynanan 8 maç sonunda 15 puan toplayan A Milliler, İsviçre’nin ardından grupta ikinci oldu. En iyi ikinciler kontenjanından Euro 96 biletini alan Türkiye, tarihinde ilk kez bir Avrupa şampiyonasında boy gösterme şansını yakaladı. 8 maçta 15 puan toplayan Fatih Terim’li milli takım maç başına 1,87 puan ortalaması yakaladı.

Euro 2000 yoluna teknik direktör Mustafa Denizli ile çıkan Türkiye’nin gruptaki rakipleri Almanya, Finlandiya, Kuzey İrlanda ve Moldova idi. Gruptaki en önemli rakibi Almanya’dan 2 puan daha az toplayan Türkiye 17 puanla ikinci oldu. Şampiyonaya katılmak için İrlanda ile yaptığmız play-off maçından mutlu sonla ayrılan ülke olup, adımızı Belçika ve Hollanda’nın birlikte organize ettiği Euro 2000’e yazdırdık. Mustafa Denizli ile çıktığımız 8 maçta topladığımız 17 puanla maç başı 2,13 puan ortalaması yakaladık.

Türk futbolunun mihenk taşlarından biri olacak 2002 Dünya Kupası yolunda milli takımın başındaki isim Şenol Güneş’ti. Denizli sonrası koltuğun yeni sahibi olan Güneş yönetimindeki milliler, 2002 Dünya Kupası’na katılmak için İsveç, Slovakya, Azerbaycan, Makedonya ve Moldova ile aynı gruba düştü. Grup maçları sonunda 10 maçta 6 galibiyet, 3 beraberlik, 1 mağlubiyetle 2,1 ortalama yakalayan milliler, 21 puanla İsveç’in ardından grubu ikinci sırada tamamladı. Kupa biletini play-off maçıyla alan Türkiye, Avusturya engelini aşıp adını 3. olacağı 2002 Dünya Kupası’na katılacak takımlar arasında yazdırdı.

Türkiye’yi, Euro 2008 ve Euro 2016’ya götüren isim Fatih Terim oldu. Yer aldığı C Grubu’nda oynadığı 12 maçta 7 galibiyet, 3 beraberlik ve 2 mağlubiyet alan ay-yıldızlı ekip, 24 puan toplayıp, 2 puan ortalaması yakaladı. Grubunu Yunanistan’ın ardından 2’nci sırada bitiren Türkiye, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katıldı ve yarı final oynama başarısı gösterdi. Euro 2016 yolunda ise Türkiye oynadığı 10 maç sonunda 18 puan topladı. Konya’da oynadığımız İzlanda karşısında Selçuk İnan’ın son dakikada attığı frikik golü Euro 2016 biletimiz oldu. Terim’li milliler 1,8 puan ortalamasıyla grupları tamamladı.

Euro 2020 yolculuğumuzda takımın dümeninde Şenol Güneş vardı. Arnavutluk maçıyla başlayan yolculuk, Andorra ile son buldu. Türkiye, H Grubu’nu 7 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyetle 23 puan toplayarak 2’nci sırada tamamladı. Bu sonuçların ardından, teknik direktör Şenol Güneş 2.3’lük puan ortalaması ile Avrupa elemelerinde milli takımın ikinci en iyi derecesini yakaladı. Grup maçlarını tamamlamadan Euro 2020 biletini cebine koyan milliler, puan ortalamasında Euro 2004 elemelerinin gerisinde kaldı.

Türk Milli Takımı, en iyi grup performansına yine Şenol Güneş’le gösterdi. Euro 2004 elemelerinde 2.37 puan ortalamasıyla ulaşan milliler, baraj maçlarında hiç beklemediği bir şekilde Letonya engeline takılarak bu yüksek performansı heba etmişti.

En iyi dereceler

Türkiye’nin elemelerde elde ettiği en iyi puan ortalamaları ve görevdeki teknik adamlar şöyle:

Euro 2004 Elemeleri – Teknik direktör Şenol Güneş – Puan ortalaması: 2.37

Euro 2020 Elemeleri – Teknik direktör Şenol Güneş – Puan ortalaması: 2.3

Euro 2000 Elemeleri – Teknik direktör Mustafa Denizli – Puan ortalaması: 2.13

2002 Dünya Kupası Elemeleri – Teknik direktör Şenol Güneş – Puan ortalaması: 2.1

Euro 2008 Elemeleri – Teknik direktör Fatih Terim – Puan ortalaması 2

Euro 96 Elemeleri – Teknik direktör Fatih Terim – Puan ortalaması 1.87

Euro 2016 Elemeleri – Teknik direktör Fatih Terim – Puan ortalaması 1.8

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin