Sendika, ‘testi kırılmadan’ uyardı: Gebze-Halkalı banliyö hattı bu halde açılırsa kaza olabilir

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), yerel seçimden önce hizmete girmesi planlan Gebze-Halkalı banliyö hattının henüz açılmaya uygun olmadığını savundu. BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş’a göre, teknik ve personel yetersizliğine rağmen hattın açılması telafisi imkansız kazalara yol açabilir.

Evrensel gazetesinin haberine göre, yapımına 2004 yılında başlanan Gebze-Halkalı arasındaki 76 kilometrelik yolun 13,6 km’lik boğaz tüp geçişi 2013’te açıldı. Hattın diğer kısmındaki çalışma ise iki yakada devam ediyor.

BTS, henüz hazır olmayan bu bölümün 31 Mart yerel seçiminden önce açılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, gerek teknik olarak gerekse personel açısında hayati derecede eksiklikler bulunduğunu duyurdu.

“Bakanlık ve TCDD’yi uyarmayı görev biliyoruz”

Haydarpaşa Garı’ndaki BTS İstanbul 1 No’lu Şube’de açıklama yapan BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş şunları söyledi:

“31 Aralık 2018 tarihine yetiştirilemeyen Marmaray projesinin yüzeysel hatları henüz test ve sertifikasyon süreci tamamlanmadan 31 Mart 2019 yerel seçimlere yönelik bir şov açılış yapılacaktır. Gebze-Halkalı hattının açılması telafisi imkansız kazalara neden olacağından başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü ve sertifikasyon teşkilatını uyarmayı görev olarak kabul ediyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin