Selçuk Gültaşlı: Erdoğan Avrupa ziyaretleriyle korsan devletlere mahsus ‘tecritten’ kurtulmaya çalışıyor

Erkam Tufan Aytav’ın You Tube kanalında yayınladığı ’30 Dakika’ programının bu haftaki konuğu uzun süre Brüksel’de görev yapan gazeteci-yazar Selçuk Gültaşlı’ydı. Programda Erdoğan’ın son dönemde batıya yönelik artan ilgisi ve AB ilişkileri masaya yatırıldı.

Erkam Tufan Aytav, Gültaşlı’ya, Erdoğan’ın son Fransa ziyareti özelinde Avrupa’ya yönelik ilgisinin artmasının nedeninin sordu. Gültaşlı buna, “Önümüzdeki aylarda seçimler gündeme gelecek. Türkiye uluslararası arenada yalnızlaşmış durumda. Her yerden tecrit edilmiş durumda. Bu dünyada korsan devletlere mahsus bir durum. Türkiye bu cemberi kırmak istiyor. Özellikle Erdoğan bu liderlerle aynı fotoğraf karesine girmek istiyor.” dedi.

Programda, Erdoğan Türkiye’de tutuklanan yabancı gazeteciler üzerinden bir rehine diplomasisi yürüttüğünü söyleyen Gültaşlı, “Fransa ve Almanya bu siyesetle Erdoğan’la ilişki kuruyor. Aslında onlarda olanların farkında. Macron aylar önce, “Dünya liderliği o kadar havalı değil, Erdoğan’la 10 günde bir konuşmak zorundayım’ dedi. Bunun sebebi tutuklanan 2 Fransız gazeteci. Aynı şekilde Almanya, gazeteci Deniz Yücel için Türkiye ile ilişki kuruyor.” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın ısrarla Brüksel’e gelmek istediğini aktaran Gültaşlı, ama 2013’teki yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından bu yana yaşanan süreçte Erdoğan’ın Avrupa’da istenmediğini ve Avrupalı liderlerin onunla aynı kareye girmekten kaçındığını aktardı. Gültaşlı, “Avrupa’da Erdoğan’la ilgili muhkem bir kanaat var. Son derece olumsuz bir kanaat.” dedi.

“Fransız gazeteciyi yanında taşıdığı gazetecilerden sandı”

Erdoğan’ın Macron ile basın toplantısında Fransız gazeteci ile yaşadıklarına da değinen Gültaşlı, “Erdoğan, Türkiye’de tavrını yurtdışında ayarlayamıyor. Fransız gazeteciyi yanında taşıdığı gazetecilerden sanıyor. Türkiye’deki ruh haletini yurtdışına taşırken denge sağlayamıyor. Bu artık bir karakter olmuş.” ifadesini kullandı.

Fransa Lideri  Emmanuel Macron’un Erdoğan ile görüşmesinin ciddi eleştirildiğini de sözlerine ekleyen Gültaşlı, Macron’un bu eleştirilere ‘herkesle görüşürüm ama eleştirilerimi de söylerim” şeklinde cevap verdiğini kaydetti.

Gültaşlı programda ayrıca Fransa ziyaretini arka planını anlattı ve ‘MİT Tırları’nda ne vardı?’, ‘Erdoğan’ın 2002’den günümüze AB algısı nasıl değişti? şeklindeki sorulara da cevap verdi.

İşte o program;

1 YORUM

  1. Macron sadece “herkesle görüşürüm ama eleştirilerimi de söylerim” demesin; “gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım; ekonomik çıkarımız varsa, herşeyi de satarım” desin. Eğer Sayın Macron hakikatli bir er ise, Erdoğan’ın yüzüne “seninle haftada bir görüşmek zorunda kalmak bu işin en sıkıcı yanı” deseydi ya! Böylesi eleştiriler yaptı ve havuz medyası görmedi de bizimkiler de mi görmedi? Yarın Almanya ile de birkaç milyarlık anlaşma yapmak istese, onlar da kapıyı açacaklar. Erdoğan sadece milletimizin dilini değil, yabancılara nasıl konuşulacağını da iyi biliyor…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin