Selam Bahara Yolculuk filminin ilham kaynağı Sevgi Karyağdı 31 aydır cezaevinde

Selam Bahara Yolculuk filminin filmin ilham kaynağı Sevgi Karyağdı Türkiye’deki 15 Temmuz sonrası yaşatılan cadı avının mağdurları arasında yer aldı. 31 aydır İzmir Şakran Cezaevi’nden bulunan Karyağdı, son dönemde gelen talimatla tek kişilik hücreye atıldı.

Vertigo, yüksek tansiyon hastası ve eli ile ayağından ameliyatlı olan Karyağdı, kendisine yapılan hücre işkencesinden dolayı geceleri uyuyamıyor. Hayatı Selam filmine konu olan Sevgi Karyağdı’ ‘Ben bu yolda hem evlat hem de eş verdim toprağa’ demişti.

“FİLM SADECE BENİM HİKAYEMİ DEĞİL, HEPİMİZİN SEVDASINI ANLATIYOR”

Yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı, başrollerinde Aslıhan Güner, Gürol Güngör, Merve Sevi ve Mert Yavuzcan ile Kırgız oyuncular Mıktıbek Apazov, Egemberdi Bekboliev, Nazira Aitbekova’nın yer aldığı Selam Bahara Yolculuk filminin 2015 yılında vizyona girmişti. Filmin galasında konuşan Sevgi Karyağdı, “Film sadece benim değil, bizim hayatımızı anlatıyor, hepimizin sevdası. Filmde gördüklerinizin hepsini biz yaşadık. Ama şu anda bitmiş mi, hala şu anda yaşayan kardeşlerimiz yok mu? Afrika’daki kardeşlerimize bakın ne şartlarda hizmet ediyorlar. Peki bunda beklentimiz nedir? Daha güzel bir dünya için, her yerden herkesi severek, yaratılanı yaratandan ötürü sevip herkesin mutlu ve mesut yaşaması için. Ben kardeşlerimi seyrederken Hocamızın dediği gibi, ‘Kimimiz toprak altında, kimimiz toprak üstünde hey gidi günler’ dedim. Filmde gördüğünüz her şeyi bizler yaşadık. Filmdekiler yaşadıklarımızın bir kısmı. Ama şunu da özellikle söylemeliyim, bu sadece benim değil hepimizin sevdası bu. Film çok güzel olmuş, ellerine emeklerine sağlık benim güzel kardeşlerimin.” demişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin