Selahattin Demirtaş: Kimsenin beni tasfiye ettiği yok, kararı bizzat aldım

Partisinin eş başkanlığını bıraktığını kısa bir süre önce açıklayan HDP’nin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, “Kimsenin beni tasfiye ettiği yok, kararı bizzat ben aldım” dedi.

Edirne Cezaevi’nde Kasım 2016’dan beri tutuklu olan Demirtaş, yeniden aday olmayacağını bildirmişti. Bunun üzerine partinin 11 Şubat’taki kurultayında eş başkanın kim olacağı tartışmaları başlamıştı.

‘Bizzat ben aldım’

Avukatları aracılığıyla Mezopotamya Ajansı’na konuşan Demirtaş, sözlerine şöyle başladı: “Öncelikle kimsenin beni tasfiye ettiği falan yok. Bunu net olarak herkesin bilmesi lazım. Aday olmamam konusunda ne bir telkin ne de bir yönlendirme asla söz konusu değildir. Bu kararı bütün gelişme ve tartışmaları, olasılıkları değerlendirerek bizzat ben aldım.”

‘Özgürce tartışılmasını istiyorum’

Bu kararı almaya götüren süreçte birçok etkenin bir araya geldiğini aktaran Demirtaş, tutuklu olmasının partiyi zorlayabileceğini belirterek, “Bizzat kendimin bunun önünü açmam ve yeni siyasi hamleye, seçimlere hazırlanan partimin bu konuda özgürce tartışabilmesini sağlamam gereklidir. Ben bu yönlü bir irade beyanında bulunmadan, partim ve taban bunu gündemine almaya yanaşmıyordu belki de, bilemiyorum. Varsa böyle bir ihtiyaç, artıları ve eksileriyle özgürce tartışılmasını istiyorum” diye konuştu.

Demirtaş sözlerini şöyle bitirdi: “İçeride de dışarıda da olsam, eş genel başkan olsam da olmasam da, hem pratik hem de teorik bütün birikimlerimi, deneyimlerimi HDP yönetiminin de uygun göreceği bir yöntemle halkın hizmetine sunmaya devam edeceğim elbette.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin