‘Şeker’iniz var ama hasta olduğunuzdan haberiniz yok!

Şeker hastalarının yüzde 25’e yakını hasta olduğunun farkında değil. Halbuki vücudunuz bu konuda size sinyaller veriyor. Bunların farkına varırsanız tedavi için erken yol alabilirsiniz.

Uzmanlar, hastalığın kontrolsüz ilerlemesinin kalp, böbrek, organ kesilmesi, körlük ve diğer ciddi komplikasyonlar açısından büyük risk oluşturduğunu söylüyor. Özellikle ailenizde şeker hastalığı varsa ve kiloluysanız testlerinizi ihmal etmemelisiniz. Peki hastalığın erken dönem belirtilerini nasıl anlayacaksınız? İşte şekerin size verdiği sinyallerden bazıları:

Sık sık tuvalete gitmek, susamak: Şeker hastası olduğunuzda vücudunuz gıdaları parçalayıp şekere dönüştürmede etkisini kaybeder. Vücudunuz bundan kurtulmak için bunu idrara gönderir. Bu nedenle sık sık idrara çıkarsınız. Sık idrara çıkmak, susuzluğunuzu artırır bu da ağzınızın kurumasına sebep olur.

Kilo kaybı: Kilolu olmak şeker hastalığı için risk faktörüdür. Ancak kilo vermek de hastalığın belirtileri arasında yer alıyor. Kilo kaybının birincisi kaybettiğiniz sudan kaynaklanır, ikincisi ise idrarla birlikte biraz kalori kaybedersiniz ve kanınızdaki şekerden gelen kalorileri absorbe edemezsiniz.

Titreme ve açlık hissi: Kan şekeriniz yükseldiğinde vücudunuz glikozu düzenlemekte zorlanır. Karbonhidratı yüksek gıdalar yerseniz kan şekeriniz hızla yükselir. Bu nedenle titreme hissedersiniz ve canınız karbonhidrat ile şeker çeker.

Ayaklarda karıncalanma, yaraların geç iyileşmesi: Yüksek şeker seviyesi, şeker hastası olduğunuzu anlamadan çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bunlardan biri de ayaklarınızda hissizliğe yol açan sinir hasarıdır. Bağışıklık sistemi ve vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olan süreçler şeker seviyeniz yükseldiğinde çok etkili çalışmaz.

Mantar enfeksiyonlar: Yüksek şeker seviyesi, idrar yollarında enfeksiyonlara sebebiyet veren bakteriler ve mayalar için beslenme zemini oluşturur. Tekrarlayan enfeksiyonlar can sıkıcıdır. Sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız testleri ihmal etmemelisiniz.

Hırçın ve mutsuz musunuz?: Kan şekeriniz tavan yapınca, kendinizi iyi hissetmezsiniz ve her şeye hemenkızarsınoz. Gerçekte yüksek kan şekeri depresyon benzeri belirtiler gösterebilir. Kendinizi yorgun hissedersiniz, dışarı çıkmak istemez, sürekli uyumak istersiniz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin