Gece yarısı gözaltın alınan Sedef Kabaş için ‘tutuklama’ talebi

TELE1 ekranlarında Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatılan Sedef Kabaş gözaltına alındı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Güvenlik Şube Müdürlüğüne talimat yazılarak, “ilgili yayın kaydının temini ve incelenip tutanak tanzim edilmesi, şüphelinin kimlik ve adres bilgilerinin tespiti ile savunmasının alınması” istendi.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye getirilen Sedef Kabaş, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

 

ADALET BAKANI: HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI BULACAK

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldığı ileri sürülen Sedef Kabaş’la ilgili açıklama yaptı. Gül, “Milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızı hedef alan edepten nasipsiz, çirkin sözleri lanetliyorum. Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin de, Kabaş’ın kullandığı ifadeler hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu. Kabaş, TELE1’deki programda, “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur” ifadelerini kullanmıştı.

Soruşturma kapsamında polis ekipleri saat 02.00 sıralarında Kabaş’ın Sarıyer’deki evine giderek gözaltına aldı. Kabaş’ın, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Avukat Uğur Poyraz ise gözaltı olayı ile ilgili sosyal medya üzerinden, “Müvekkilim Sedef Kabaş Vatan caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğünde. Ben de şimdi yanına geçiyorum” şeklinde paylaşım yaptı. Poyraz, daha sonra “Yarın ifade verdikten sonra İstanbul Adliyesi’ne çıkartılacak” bilgisini aktardı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin