Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarına erişim engeli: Gerekçe ‘milli güvenlik’

YouTube’dan yaptığı yayınlarlar AKP iktidarı ve çevresindeki birçok suç eylemini ifşa eden organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube kanalı ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle mahkeme kararıyla erişime engellendi.

Mahkeme kararı söz konusu platformlar tarafından, Türkiye’de temsilcilikleri olmasına rağmen henüz uygulamaya konmadı.

İletişim Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ”Sedat Peker’in YouTube kanalı ve bazı videoları ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. İlgili platformların Türkiye’de temsilcilikleri olmasına rağmen hakimlik kararı henüz uygulanmadı” ifadelerini kullandı.

Akdeniz ayrıca şu ifadeleri kullandı:

”Sorulmadan açıklayayım, engelleme kararı var fakat bu platformlar “https” protokolünü kullandığı için Türkiye’deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir.

Türkiye’de Twitter, YouTube ve Instagram’ın artık yasal temsilcileri var. Bu yasal temsilcilikleri Türkiye talep etti ve geçen sene 5651 sayılı Kanun değişti. Sözde bu platformlar “dize geldi”. Türkiye ise uygulamada bu platformlara söz geçiremiyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin