Seçim ayarlı af

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Başbakan Binali Yıldırım, teamülleri de değiştirdi ve Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları bizzat açıkladı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ile diğer bakanlar gazetecilerle birlikte Başbakan’ı dinledi.

Yıldırım ‘müjde paketi’ ismini verdiği düzenlemelerle devletin halkla barışacağını söyledi.

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak seçimlere 55 gün kala böyle bir paket açıklanması tabii karşılanabilir mi? Zamanlaması manidar paket rutin bir icraat olabilir mi?

YENİ BİR SEÇİM YATIRIMI

Emekli ikramiyesinden öğrenci affına, vergi ve prim borçlarının 36 ay taksitlendirilmesinden imar affına kadar birbiri ile alakası olmayan girift meselelerin bir torbaya doldurulması düpedüz yeni bir seçim yatırımıdır. Paketin esas maksadını Başbakan Yıldırım’ın şu sözleri ele veriyor: “13 milyon bina. Her binada 5 kişi yaşasa düşünün ne kadar insan.”

Seçim ayarlı af memlekete faydadan ziyade zarar verecek. Bugün itibarıyla borcunu vaktinde ödemenin bir mânâsı kalmamıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 16 senede çıkardığı 7. af paketi de gösteriyor ki iki-üç senede bir malî ya da idarî af geliyor.

Dolayısıyla Yıldırım’ın açıkladığı paket mükellef, abone, öğrenci, esnaf, sürücü ya da başka bir sıfat taşıyan vatandaşın nezdinde şu kanaati pekiştirdi: “Niye ödeyeyim ki borcumu? Nasıl olsa af çıkacak.”

DÜRÜST VATANDAŞIN SUÇU NEYDİ!

Aynı şekilde tapu, ruhsat vs için para ve emek sarf eden vatandaş da imar affı karşısında şöyle diyecektir: “Hazine arazisine kaçak bina dikene devlet tapu verecek. Benim suçum neydi ki aynı devlet babadan kalma arsama yaptığım eve bir tapu almak için beni kırk delikten geçirdi.”

Dürüst vatandaşı cezalandıran, kurallara, mükellefiyetine riayet etmeyeni taltif eden bir nizamda adaletten bahsedilemez.

Vatandaşın ‘devletin tarafsızlığına ve herkese adilâne hükmedeceğine dair’ itimadını sarsan af kanunlarında AKP, Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdı. Toplam 15 affın 7’si AKP’ye ait.

TAŞERON DÜZENLEMESİ DE AYNI MAKSATLA ÇIKARILDI

Partili Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2018 senesinde olacağı 900 bine yakın taşeron işçinin kamuda daimî kadroya alınmasından belliydi.

Taşeron hamlesinden en az 2 milyon rey hesabı yapan iktidarın son paketi, seçimi ilk turda bitirmek için hazırlandı.

Emekliler, yaşlılar, öğrenciler, Bağkurlular, esnaflar… Her biri dikkatle tespit edilmiş ve pakete dercedilmiş. Ne bir eksik ne de bir fazla.

Anketlerde oyların ekonominin kötüye gitmesi sebebiyle düştüğünü gördüler ve geniş kitlelere seçim rüşveti’ verip bu tabloyu unutturmak peşindeler.

Taşeronun haricinde oy devşirilecek diğer kesimlere de rüşvet dağıtılacak.

12 MİLYON EMEKLİNİN AĞZINA BİR PARMAK BAL

12 milyon emekliye ortalama 1.780 TL maaşı reva gören hükûmet, maaşları iyileştirmedi. Burası mühim. Asgarî ücretten yeni emekli olanların bin TL’nin altına düşen maaşlarına dair bir adım da atmadı. Ne yaptı?

Kulağa hoş gelen bayram ikramiyesi vereceğini kaydetti. Ramazan ve Kurban bayramlarında her emekliye 1.000 TL. Manşetleri ‘emekliye çifte müjde’ başlıkları süsleyecek.

Akabinde emekli ay ortasında tükenen maaşla baş başa bırakılacak.

600 bin civarında 65 yaş ve üzerinde kişinin aldığı 266 TL aylık da 500 TL’ye çıkarıldı. Bu gruba girenler ve yakınlarının AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan haricinde başka bir adaya oy verme ihtimali bugün itibarıyla sıfıra yakındır.

Türkiye’de seçmen profilini bilenler ne demek istediğimi anladı.

TAŞLARI ÇOKTAN DÖŞENMİŞ TEK ADAM REJİMİ

Genelleme yapmak doğru değildir, bunun farkındayım. İdeolojik seçmenler istisna olabilir, amma velakin Başbakan’ın seçime 55 gün kala açıkladığı ‘müjde paketi’ seçimin ilk turda bitme ihtimalini kuvvetlendirmiştir.

‘Bahçeli tuzak kurdu ve Erdoğan seçime hazırlıksız yakalandı’ diyenler kendilerini avuta dursun seçim giderek formaliteye dönüşüyor.

Türkiye taşları dünden döşenmiş tek adam rejimine doğru ilerlerken kaçak binalara, borcunu ödemeyen mükellefe af geliyor.

Şirketleri kayyımlar tarafından gasp edilen patronlar ya hapiste ya da sürgünde… Onlara af telaffuz dahi edilmiyor.

Dürüst, sade ve masum insanlara af yok yeni Türkiye’de! Zira AKP onlardan oy alamayacağının farkında.

Nasıl yaşıyorsak öyle idare olunacağız…

SEÇİM AYARLI AF PAKETİNDE NELER VAR?

-Vergi ve sosyal güvenlik prim borçları 36 aya kadar taksitlendirilecek.

-Şirketlerin geçmiş 5 yıla ait vergi incelemeleri de küçük bir matrah artırımı ile tatlıya bağlanacak.

-Borcunu peşin ödeyenlerin gecikme faizinin yüzde 90’ı silinecek.

-Stok affı ile geçmiş yıllara ait stok ya da kasa fazlası beyan usûlüne göre kaydedilebilecek. İşletme kayıtları buna göre tanzim edilebilecek.

-Emekliler her Ramazan ve Kurban bayramında 1.000 TL ikramiye alacak.

-600 bine yakın kişinin istifade ettiği yaşlılık aylığı 266 TL’den 500 liraya çıkarılacak.

-Kaydı silinen üniversite öğrencilerine eğitimini tamamlama fırsatı verilecek. Öğrenci affından ‘teröre bulaşan ya da iltisaklı olanlar’ faydalanamayacak.

-Trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.

-Köprü, otoyol ve kaçak geçişler sebebiyle kesilen cezalar da taksitle ödenebilecek.

-Karayolu Taşımacılık Kanunu’na istinaden kesilen cezalar yapılandırılacak.

-Belediyeler ile il özel idarelerine olan su ve atık su borçları da 36 ay taksitlendirilecek.

-Bağ-Kur borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflar, sağlık hizmeti alabilecek.

-18-29 yaş arasında iş yeri açmak isteyen gençlere daha önce 3 yıla kadar Gelir Vergisi kolaylığı getirilmişti. Bunun yanısıra 1 yıl boyunca Bağ-Kur primi ödemeyecek, devlet ödeyecek.

-65 yaş ve üzere kişilere 266 lira olan aylığını 500 liraya çıkarıyor. Bu maaş üç ayda bir veriliyor.

-13 milyon kaçak bina, yapı, bölüme yapı kayıt belgesi verilecek. Yapı kayıt belgesi alınabilmesi için yüzde 3 bir para alınacak. Tapuya geçince de aynı şekilde yüzde 3 para alınacak.

-Yaş çay alım fiyatı 2 lira 45 kuruş olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin