Sayıştay raporlarına göre, bakanlık para saçmış

Sayıştay raporlarına göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğal afet ve salgın hastalık gibi durumlarda kullanılması gereken ihale usulüyle binlerce lira harcama yapmış. Bakanlık, bin adet bardak ve çiçek dağıtımı için 145 bin TL, Fransa’da dört günlüğüne araç kiralamak için de yaklaşık 300 bin TL ödedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı denetleyen Sayıştay, doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesi gibi olaylarda kullanılması gereken “pazarlık usulü” yöntemiyle ihaleler düzenlendiğini ve şirketlere milyarlarca liralık ödeme yapıldığı tespit etti. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre ayrıca, Sayıştay raporunda Bakanlık’ın organizasyonlar ve toplantılar için yaptığı binlerce liralık harcamalar listelendi.

Sayıştay denetçileri, Yargıtay Başkanlığı’nın yeni hizmet binası yapım işi için 2017 yılında AKP’ye yakınlığıyla bilinen Rönesans Holding ile 1 milyar 31 milyon 328 bin TL’lik sözleşme imzalandığını hatırlattı. “Açık ihale yapılması gerektiğini” belirtti. Sayıştay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Kaynaklarını verimli kullanılması ve kamu yararını koruması” gerektiğini de hatırlattı.

SADECE ÖZEL HALLERDE KULLANILMALI

“Pazarlık usulü ihale yönteminin istisnai bir ihale usulü olduğunu ve sadece kanunda belirtilen özel hallerde kullanılması gerektiğini” belirtilen Sayıştay denetçileri, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu koro çalışma binaları ikmal inşaatı işi için 2017 yılında 328 milyon 200 bin TL’lik ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kreş, anaokulu binası yapım işi için de 2019 yılında 12 milyon 900 bin TL’lik sözleşmenin pazarlık usulü ihale yöntemiyle imzalandığını tespit etti.

ÇİÇEK VE BARDAK DAĞITIMINA BİNLERCE LİRA

Sayıştay’ın denetim raporunda yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şu harcamaları da dikkat çekti:
-İstanbul Yerel Yönetimler Kongresi ve Sergisi’nde stand kurularak bin adet kupa bardak ile bin adet çiçek dağıtımı için 145 bin TL,
– Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Performans Değerlendirmesi Raporu Resmi Tanıtım Toplantısı organizasyonu için 405 bin TL,
– Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı Toplantısı Düzenlenmesi için 396 bin 500 TL harcandı.
– Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve dört gün süren 30’uncu Emlak Profesyonelleri Gayrimenkul Etkinliği için 296 bin 500 TL’ye şoförlü araç kiralandı.
15 TEMMUZ VE MALAZGİRT ETKİNLİKLERİ
Sayıştay denetçileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bazı etkinliklerde yaptığı harcamalara ilişkin de şu bilgileri paylaştı:
– 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri organizasyonu için 290 bin TL,
– Malazgirt Zaferi yıldönümü etkinliği için 145 bin 500 TL,
– Çevresel Etki Değerlendirmesi Çalıştayı için 488 bin TL harcandı
Binlerce liralık tanıtım filmleri
– ÇED Genel Müdürlüğü tanıtım filmi hazırlanması için 65 bin TL,
– Çevre Dostu Etiket Tanıtım Film için 65 bin TL,
– Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tanıtım filmi için 65 bin TL,
– Akıllı Şehirler Tanıtım Filmi için 65 bin TL ödendi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin