Savcılık niyet okudu! ‘Çav Bella’ paylaşımına 3 yıl hapis istedi

İzmir’de aynı anda camilerden Çav Bella çalınmasıyla ilgili görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklandıktan sonra tahliye edilen eski CHP’li Banu Özdemir hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

İtalyan partizan marşı Çav Bella’nın camiden çalınmasını paylaşan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkındaki iddianame tamamlandığı öğrenildi. 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenene Banu Özdemir 17 Eylül’de yargıç karşısına çıkacak.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Banu Özdemir’in sosyal medyadaki kullanıcı ismine siyasi bir partinin adının eklendiği ve siyasi bir bakış açısını yansıtan videoyu yayımladığı belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre; Özdemir’in paylaştığı videoya gelen tepkilerin ardından, “Şaka bir tarafa İzmir Karşıyaka, Konak, Bornova, Buca gibi bir çok ilçede farklı camilerden Çav Bella çalındığı videolarını gördük. İzmir İl Müftüsü bir açıklama yapacak mı?” şeklinde bir paylaşımda bulunduğu aktarıldı.

“KINAMASI MÜMKÜNKEN ALAY EDEREK PAYLAŞIM YAPTI”

İddianamede Özdemir’in yaptığı bu paylaşıma dair ise ‘Ramazan ayında ve bayram arefesinde videoya hiç yer vermeksizin bu videoyu kınaması mümkünken kınamadığı ve alay ederek paylaşım yaptığı’ şeklinde yorumlanırken, “Şüpheli atılı suça yönelik kastını ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı. İddianamede Özdemir’in ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçunu işlediği iddia edilerek cezalandırılması istendi.

Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ ise yaptığı açıklamada “Müvekilimin paylaşımlarında suç unsuru bulamayan iddia makamı niyet okuyarak suç yaratmaya çalışmaktadır” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin