Mahkeme, Nuriye Gülmen’in tutukluluğuna ‘devam’ dedi

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile 9 Kasım’da kamu görevinden ihraç edilen ve işlerine dönmek amacıyla açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlarından yargılandığı davaya devam edildi.  Savcı, Nuriye Gülmen’in ‘Örgüt üyeliği’nden Semih Özakça’nın ise ‘örgüte yardım’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Duruşmanın sonunda kararını açıklayan mahkeme ise Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Öte yandan mahkeme Semih Özakça’nın adli kontrol talibinin reddine, Acun Karadağ’ın her hafta Cumartesi günü 09.00 ile 17.00 arasında imza atmak şeklinde adli kontrolüne karar verildi. Bir sonraki duruşma 27 Kasım’a ertelendi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görülen davanın 4. duruşmasına, ev hapsi kararı verilen tutuksuz sanık Semih Özakça ile tutuksuz sanık Acun Karadağ katıldı. İfade vermediği için önceki celsede tahliye edilmeyen tutuklu sanık Nuriye Gülmen ile tedavi gördüğü Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin tutuklu odasından SEGBİS aracılığıyla bağlantı kuruldu.

Hastanede kalan tutuklu Nuriye Gülmen, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla bağlandı 

Duruşmayı bazı CHP’li milletvekilleri de izledi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin