‘Savaş’ın gizledikleri!

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin asıl sorunlarının üzerini yine usta bir manevrayla örtmeyi başardı. Hiç bir mantıklı açıklaması yokken Suriye’nin kuzeyine yaptığı operasyonla gündemi şimşek hızıyla değiştirdi. Artık kimse deprem hazırlıklarını, zirveye çıkan ekonomik krizi, artan işsizliği, ardı ardına yapılan zamları, KHK’lıların mağduriyetini ya da AKP’li belediyelerdeki yolsuzlukları konuşmuyor!

Savaş, AKP rejimi için yegane kurtuluş (!) yolu olarak görülüyor olmalı; zira 17 yılın sonunda ülkeyi içine soktuğu ekonomik ve sosyal darboğaz o kadar büyük ki, artık yandaş medyanın propaganda ya da beyin yıkama faaliyetleri halkı uyutmaya yetmiyor. Ekonomik kriz, artan işsizlik, doğalgaz ve elektriğe son bir yılda yapılan ve yüzde 60’ı bulan zamlar, son olarak geçtiğimiz hafta otoyol ve köprülere yapılan yüzde 20’lik zam… Bunlar yetmezmiş gibi bir de AKP’deki Erdoğan’ın tabiriyle ‘fitne’ hareketleri! Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti çalışmaları vs…

SAVAŞ DİKKATLERİ DAĞITIR

Ülkede memnuniyetsizlik yayılmaya başladı. Kriz artık gizlenemeyecek kadar büyük. AKP rejiminin insanların dikkatini ekonomiden başka alanlara çekmesi gerekiyordu ve bunu da başardı. Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon ABD’li askerlerin Tel Abyad ve Rasulayn’daki gözlem noktalarından çekilmesiyle başladı.

ARTIK SAVAŞA ODAKLANALIM!

Türkiye’ni gündemi de bir anda değişti… Bugün artık kimse ülkenin asıl gündemlerini konuşmuyor. İktidarın çığırından çıkan hukuksuzlukları ya da duvara toslayan ekonomi, eğitim politikaları kimsenin umurunda değil. Muhalefet de ‘vatan hainliği’ suçlamasıyla karşı karşıya kalmamak için savaş kartıyla sindirildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İçimiz yana yana tezkereye evet diyeceğiz.” açıklamasının nedeni de bu. Peki operasyondan önce Türkiye’nin gündemi neydi? İşte ‘savaş’la üzeri örtülen gündemler:

İŞSİZLİK ARTTI, EKONOMİ BATIK

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işgücü istatistiklerine göre Haziran’da Türkiye genelindeki işsizlik yüzde 13 ile 4 milyon 253 bin kişi olarak ölçüldü. Bu, dar tanımlı işsizlik rakamı. Geniş tanımlı işsiz sayısının ise 7 milyonu aştığı tahmin ediliyor. Yine resmi rakamlara göre işsiz sayısı son 1 yılda 1 milyon kişiden fazla arttı. Çok değil, 8 yıl önce 20 milyar lira civarında olan batık kredi miktarının yıl sonuna kadar 160 milyarı bulması bekleniyor. AKP iktidara geldiğinde vatandaşların bankalara olan borcu 6.6 Milyar TL’ydi. Bu rakam bugün 450 milyara yaklaştı! TÜİK’in verilerine göre 10 kişiden 7’si borçlu.

ZAMLAR YAĞMUR OLDU YAĞIYOR

Çok değil, daha bir hafta önce Türkiye’de zam yağmuru vardı. Elektriğe yüzde 14,9, köprü ve otoyollara yüzde 20, trenlere ve postaya yüzde 20 zam geldi. Üç yıl önce 3,40 TL olan Boğaz Köprüsü’nün geçiş ücreti 10,5 liraya yükseldi. Bir yılda elektriğe yüzde 60, doğalgaza yüzde 52, sigaraya yüzde 60, çaya yüzde 32 ve şekere yüzde 40 zam geldi!

KHK’LILARA ADALET İSTİYOR

Kanun Hükmünde Kararnameler’le hukuksuz olarak işlerinden atılan 18 binden fazla insan mahkemelerin beraat kararlarına rağmen işlerine dönemiyor. Devlet ‘şüphe’ ettiği için binlerce KHK’lı, AKP rejimi tarafından açlığa mahkum ediliyor. Sadece ‘adalet’ isteyen KHK’lılara ‘terörist’ muamelesi yapılıyor, Ankara’ya girişleri bile ‘Anayasa’ya’ ayrıkı bir şekilde engelleniyor.

DEPREM HAZIRLIKLARI UNUTULDU!

İstanbul 5,8’le sallanınca 17 Ağustos’u hatırlamıştı bir anda. Yıkıcı özelliği olmayan orta şiddetli bir deprem bile onlarca kamu binasını, apartmanı kullanılmaz hale getirmeye yetti. Hayat felç oldu. 1999’dan bu yana İstanbul’da deprem için hiç bir hazırlık yapılmadığı ortaya çıktı. 2 milyon konut stoğunun 700 bini acilen yıkılarak, yenilenmeliydi. Bugüne kadar dişe dokunur hiç bir önlem almayan iktidar temsilcileri bu işi önümüzdeki 15-20 yıl içinde yapmayı planlıyor!

mansur Yavaş, f.to uzmanı Çetin-Acar

F.TÖ UZMANINA 270 BİN LİRA MAAŞ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bir kaç gün önce açıkladı. Belediyede çalışan Çetin Acar isimli bir vatandaş, kendisine ‘F.tö Uzmanı’ diye bir kart bastırmış. Sipariş davalarda yalancı ‘gizli tanık’ olarak çağırılan bu şahsın hiç belediyeye uğramadan 4 yılda 270 bin lira maaş aldığı ortaya çıktı. Melih Gökçek dönemindeki Ankara Belediyesi, yalancı şahitlik yapmaktan başka bir iş yapmayan şahsa 4 yılda 270 bin liradan fazla para ödemişti!

HARBİYELİ ÖĞRENCİLERİN SUÇU NE?

15 Temmuz’un ardından yüzlerce askeri öğrenciye müebbet cezaları yağdırıldı. 15 Temmuz sözde darbe girişiminde, ‘tatbikat var’ denilerek köprüye vs. götürülen Harbiyeli öğrenciler sorumlu tutuldu. İşte 3 yıldan fazla bir zamandan bu yana demir parmaklıklar arasında tutulan o çocukların anneleri aylardır adalet istiyor. AKP Genel Merkez binasının önünde ‘adalet’ diye haykırdılar ama tehdit edildi, hakarete uğradı ve defalarca gözaltına alındılar. Daha 17-18 yaşında birinci, ikinci sınıf Harbiyelinin darbeyle ne ilgisi olabilir?

ÖZBEK NADİRA NASIL ÖLDÜ?

23 yaşındaki Özbek Nadira Kadirova, AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, Ünal’a ait silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Olay sırasında Şirin Ünal da evdeydi. İddiaya göre Ünal, hasta eşine bakması için işe aldığı genç kızı defalarca taciz etmişti. Ancak günlerce ifadesi bile alınmadı. Kadirova’nın ölümündeki şüphelere her geçen gün yenileri ekleniyor. Özbek basınında yer alan haberlere göre, Ünal’ın ifadesi, olaydan dokuz gün sonra başsavcı yardımcısı tarafından alındı. Genç kızın hayatını kaybettiği gün Ünal’ın, başsavcı yardımcısını evine çağırdı ileri sürülüyor.

KAYYIM MARİFETİYLE GASP!

AKP rejimi, seçimle alamadığı belediyeleri kayyım marifetiyle ele geçirdi. 31 Mart’tan 4 ay sonra Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerinin başkanları İçişleri Bakanlığı tarafından ‘terörle iltisaklı’ oldukları iddiasıyla görevden alınarak yerlerine kayyım atandı. Ardından Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ile Erzurum’un Karayazı ilçelerinin belediyelerine de kayyım atandı. 31 Mart’tan bu yana 3’ü büyükşehir olmak üzere toplam 5 belediyeye kayyım marifetiyle alındı. Bu insanlar ‘terörle iltisaklı’ idiyse neden YSK seçime girmelerine izin verdi sorusu hiç bir zaman cevaplanmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin