Satranç şampiyonu Kasparov’dan, “Türkiye’de yaşananlara tepki verin!” çağrısı

Ünlü satranç şampiyonu Garry Kasparov, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri için dünyayı NBA yıldızı Enes Kanter’in imza kampanyasını desteklemeye çağırdı. “Enes Kanter sadece harika bir basketbol oyuncusu değil aynı zamanda cesur bir insan hakları savuncusudur.” diyen Kasparov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de İnsan hakları ve demokrasi konusunda büyük ihlaller yaşandığını aktardı.

 


Kasparov, “Enes Kanter’in kampanyası desteklemekten onur duyuyorum. Umarım siz de desteklersiniz. Türkiye’de demokrasi ve insan hakları çok kötü durumda. Bu global bir sorun ve global bir tepkiyi hakkediyor. Birlik olmalı ve diktatörlere dur demeliyiz. İnsanların perişan ederek güçlenen ve özgürlüğe, hukuka, insan haklarına saygı duymayanlara dur demeliyiz. Daha iyi bir gelecek ve dünya için mücadele etmek için, kampanyayı lütfen imzalayın.” ifadelerini kullandı.

Enes Kanter’in kampanyasına daha önce de tanınmış bir çok isim destek vermişti. İşte onlardan bazıları;

Enes Kanter, Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklar ve haksız yere cezaevinde bulunanlar için geçtiğimiz hafta Change.org’da “You are my hope/Umudumsun” kampanyasını başlatmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin