Adaylıktan çekilen Sanders, Meclis’teki konuşmasıyla hatırlanacak!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yoksullara yapılacak para yardıma itiraz eden Cumhuriyetçilere gösterdiği sert tepkisiyle Amerikalıların gönlünü kazanan Demokrat Parti başkan aday adayı Bernie Sanders, ABD Başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı.

SANDERS PARA YARDIMI İÇİN YAPTIĞI KONUŞMAYLA DAMGA VURMUŞTU

ABD’deki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti başkan aday adayı olan Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında ABD yurttaşlarına yapılacak olan para yardımına yönelik Cumhuriyetçilerden gelen itirazlara sert tepki göstermişti.

“Görüyorum ki bazı Cumhuriyetçi meslektaşlarımdan bazıları çok rahatsız. Saatte 10 veya 12 dolar kazanan birinin gelecek dört ay boyunca geçen haftaki maaşlarından daha fazla para alabilecek olmasından dolayı üzgünler.” diyen Sanders, “Aman tanrım! Dünyanın sonu geldi! Böyle bir şey olabilir mi? Saatte 12 dolar alan ve hepimizin eşi görülmemiş bir ekonomik krizle karşı karşıya olan biri normal, düzenli olarak aldığı işsizlik parasına ek olarak 600 dolar alınca dört ay boyunca birkaç kuruş daha fazla kazanmış olacak. Eyvahlar olsun! bunlar da mı başımıza gelecekti? Böyle saçma ve yanlış bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir değer sistemi?” ifadelerini kullanmıştı.

“MİLYARDERLERE VERGİ İNDİRİMİNİ OYLARKEN SORUN YOKTU”

Çevirmen Sebla Küçük tarafından yayınlanan videoda Sanders, konuşmasına şöyle devam etmişti: “Bu arada buna itiraz eden aynı kişiler birkaç yıl önce milyarderlere ve büyük kârlı şirketlere bir trilyon dolarlık vergi indirimini oylarken sorun yoktu. Ama korkunç bir krizin ortasında kalmış az gelirli emekçiler olunca, onlardan bazıları eskisinden daha fazla para kazanabilecekse sorun oluyor. Eyvahlar olsun! Bunu metinden çıkarmamız lazım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin