Salih Gergerlioğlu onun hakkını savundu o babasının katli için fetva verdi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun daha önce işkenceci olduğunu TBMM’de ifşa ettiği polis amiri polis Abdülkadir Türkyılmaz tarafından darp edilmesine ‘oh olsun’ diyen Dr. Ali Edizer’in Sağlık Bakanlığı’nca görevden alınmasına Salih Gergerlioğlu’nun tepki gösterdiği ortaya çıktı.

Erkeklere boşanmak yerine ikinci eş almayı önerdiği için gelen tepkiler üzerine GATA Başhekim Yardımcılığı görevinden alınan Dr. Ali Edizer’in görüşlerine katılmadığını belirten Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu, düşüncelerini açıklaması sebebiyle görevden alınmasının yanlış olduğunu belirtmiş.

9 Ekin 2020’de Dr. Ali Edizer’in görevden alınmasına ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulunan Salih Gergerlioğlu, ‘‘Neye dayandırılarak yapılıyor bunlar? Mesleğinde ayrımcı davrandığına dair bir şikayet, bir delil, bir soruşturma mı var? Yoksa sadece görüşlerinden dolayı mı veriliyor bu cezalar? Sözlerine katılmıyorum fakat bunları ifade edebilme özgürlüğünü savunuyorum. Yanlış, çok yanlış.’’ ifadelerini kullanmış.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltı sırasında babasının giyemediği ayakkabı ve asansörde kalan eşyalarını paylaşan Salih Gergerlioğlu’nun paylaşımını alıntılayan Dr. Ali Edizer, ‘‘Bak çocuk. Bu kez doğru söylüyorsun inşallah. Yoksa boş yere mutlu olacağım, lâyık olduğu muameleyi yaptılar diye.’’ ifadelerini kullanması ise tepkilere neden olmuştu.

Görevden alındığında hakkını savunan Salih Gergerlioğlu’nun babası insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu peşinen terörist ilan ederek İslam hükümlerine göre katlinin vacip olduğu fetvasını veren Dr. Al Edizer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

‘‘Teröre ve teröriste arka çıkmanın hükmünü merak edenler!

Şu Âyet-i Kerîmenin tefsirine bir bakın :

Allah ve resulüne karşı savaşanların ve yeryüzünde düzeni bozmaya çalışanların cezası öldürülmeleri yahut asılmaları veya el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Âhirette ise onlar için büyük bir azap vardır (el-Mâide 5/33)

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin