Salgında en başa döndük

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Türkiye, koronavirüsle mücadelede başa döndü. Salgının ilk dönemlerinde ‘Hayat eve sığar’ kampanyaları yapan AKP rejimi, ‘yeni normal’ dönemde vatandaşlar tatile çıksın diye ucuz faizli krediler verdi. Önlemler gevşedikçe virüs daha hızlı yayıldı. Türkiye Mayıs ayının başındaki rakamlara döndü. Dün itibariyle günlük vaka sayısı 1.761’e çıktı. 8 Eylül’de koronavirüsten ölenlerin sayısı ise 52 olarak açıklandı. Ağır hasta sayısı 1.159’a yükseldi.

KILIÇDAROĞLU: O RAKAMLAR DOĞRU DEĞİL!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘salgının kontrol altında olduğunu’ iddia etti. Muhalefete göre ise iktidar tıpkı diğer konularda olduğu gibi bunu da eline yüzüne bulaştırdı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, açıklanan resmi koronavirüs verilerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuşan Kılıçdaroğlu, “Bu rakamların açıklanandan çok daha fazla olduğunu ben de siz de doktorlar da biliyor.” ifadelerini kullandı. Uzmanlara göre de virüsle mücadelede kontrol tamamen kaybedilmiş durumda ve gerçek rakamlar açıklananın 10 katı!

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YENİ GENELGE

İşler çığırından çıkmış durumda. İçişleri Bakanlığı, 25 Ağustos’ta 81 il valiliğine Kovid-19 tedbirleri konulu yeni bir genelge göndermiş ve 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceği belirtilmişti. Dün İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine ‘Covid-19 Tedbirleri’ konulu ek genelge gönderildi. Genelgeye göre, ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda maske takmak zorunlu hale getirildi. 

AYAKTA YOLCU ALMAK YASAKLANDI

Toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu alınması ise kesinlikle yasaklandı. Ayrıca lokanta restoran, kafe ve benzeri işletmelerin müzik faaliyetlerine kısıtlama getirildiği hatırlatıldı. Gelinen aşamada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin, hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle söz konusu kararların alındığı belirtildi.

YASAK NASIL UYGULANACAK?

Recep Tayyip Erdoğan, toplu taşımada ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyeceğini söylüyor. Peki bu nasıl olacak? Özellikle metrobüs, otobüs ve minibüslerin ağzına kadar dolu olduğu İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde bu kurala nasıl uyulacağı merak konusu. Özellikle sabah işe geliş ve akşam işten dönüş saatlerinde insanların tıklım tıklım olan metrobüse, otobüslere binmesi nasıl engellenecek?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin