Saint-Martin Bazilikası kapılarını ‘Rumi Akşamları’na açtı

BASRİ DOĞAN | LİEGE, TR724

Mevlâna ve Hoşgörü Etkinliği çerçevesinde düzenlenen Avrupa’da Mevlâna Celaleddin Rumi Akşamları batılıların ilgisini cezbediyor. Pandemi yasaklarının kalkmasının ardından ilk program Belçika’nın Liege şehrinde yapıldı. Liege’in ünlü Saint-Martin bazilikasında gerçekleşen geceye, Belçika, Hollanda, Fransa ve Türkiye kökenli davetliler katıldı. 

Programda sunum yapan Elif Abla, Mevlana’nın “gel” çağrısının dünyanın pek çok yerinde yankılandığının altını çizdi. 1246’da yapılan ünlü Saint-Martin Bazilikasının ilk defa kapılarını böyle anlamlı bir diyalog programına açtığına işaret eden Abla, toplumların hoşgörü ortamında buluşmasının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Mevlana’nın Batı ile Doğu toplumun kaynaşmasına katkısının son derece büyük olduğunu vurgulayan Elif Abla, “Rumi yaşadığı dönemde herkesi kucaklayıcı söylemi ile tüm batı dünyasında aradan yıllar geçse de hala sevgi ve saygı ile anılmaktadır. Bugün Belçika Liege şehrinde güzel bir atmosfer oldu. Kültürler birbirlerini ilk defa yakından tanımış oldu.” dedi.

İlahilerin ardından Sint Martin Kilisesinde ilk defa ezan okundu. Akabinde Sema Ustası Abdulkadir Dikici kilisede Sema sunumu yaptı.

‘ALLAH EN ÇOK KENDİSİNE DUA EDENİ SEVER’

Mevlâna Celaleddin Rumi ve sema hakkında katılımcıların sorularını cevaplayan Mevlevi Abdulkadir Dikici, güzel katkılarından dolayı Liège’deki St Martin Kilisesi yetkililerine teşekkür etti. Dikici, “Sema binlerce yıldır devam eden bir etkinliktir. Her figürde, her kıyafette bir sembol var. Sağ el bu şekilde açık kalır. İnsan kendi aczini bilen varlıktır. Aciz olduğunu bilen varlık insandır. Tek olan yüce yaratıcı Allah’tan devamlı talepte bulunur. Allah’ta en çok kendisine dua edeni sever. Kim daha çok dua ederse Allah ona yakındır. Allah’tan istemeyi bırakır isek, önce kendimizi bırakmış oluruz. Allah’ı unutmuş oluruz. Sol ile Allah’tan aldığımızı başka insanlara veririz. Allah cimrileri sevmez. Allah cömertler ile beraberdir.” şeklinde konuştu.

BURADA BAMBAŞKA BİR BİLEMEDİĞİM BİR DUYGU HİSSETTİM

Programa katılan Belçikalı Amrani Jansen, Liège’deki St Martin Kilisesi’nde Rumi programında Sema programını ve ilahilerini dinlerken huzur bulduğunu söyledi. Jansen “Sema’nın podyumda ilahi eşliğinde dönmesi anında o anı yaşadım. Kendim de döndüm. Çok etkileyici ve ruhu dinlendirici bir program idi. Burada bambaşka bir bilemediğim bir duygu hissettim. İçimden kendim hissedebildiğim bir anı hissettim.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin