Şaibeli tahliyenin hakimi, Mustafa Şentop’un adamı çıktı!

DW Türkçe’de ‘şaibeli bir tahliye hikayesi’ vardı önceki gün. Dolandırıcılık iddiasıyla adliye çıkışında gözaltına alınan ve cezaevine gönderilen Doğan Çelik, tutuklandıktan 11 gün sonra soruşturma savcısı izindeyken tahliye edilmişti. Ali Can Uludağ’ın haberine göre Doğan Çelik kendisini MİT mensubu, eski hakim/savcı olarak tanıtıyor ve dolandırıcılık yapıyordu. Hizmet Hareketi’ne yönelik yürütülen soruşturmalarda şüphelilerini yargıda işlerini çözme vaadiyle dolandırdığı iddia ediliyordu. Şahıs hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Aracında yüklü miktarda para ve kendi adına düzenlenmiş sahte hakim, savcı kimlikleri de bulundu. Ağustos 2020’de tutuklandı. Ancak 11 gün sonra tartışma yaratacak bir şekilde tahliye edildi.

TAHLİYE EDEN HAKİME, ÖDÜL GİBİ CEZA

Tartışma yaratan tahliye, soruşturma savcısının izinde olduğu bir dönemde tahliye dilekçesi veren Çelik’in sulh ceza hâkimliği tarafından serbest bırakılmasıyla gerçekleşti. Tahliye kararı veren Sulh Ceza Hâkimi Eren Şen ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında yaşanan başsavcı değişiminden 6 ay sonra Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından görevden alındı. Asker yargı kökenli olan Eren Şen sonrasında ise ağır ceza mahkemesi üyeliğine atandı.

TEM’DEKİ İŞKENCELERDE ADI GEÇMİŞTİ

Peki kimdir bu Eren Şen? TR724’ün yazarlarından KHK’lı eski hakim Ramazan Faruk Güzel, dolandırıcılıkla suçlanan şahsı jet hızıyla tahliye eden Eren Şen’le ilgili 22 Mart 2020 tarihinde bir yazı kaleme almıştı. Söz konusu dönemde Ankara Emniyet Terör Şubesi’ndeki işkenceleri yazan Güzel, “Sonradan bu öğrencilerden 19’u Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin tutuklama kararında tek satır gerekçe yok! Merak ediyorum; 19-20 yaşlarındaki üniversite öğrencilerine işkence yapmak ve akabinde öğrenci olduklarına bakmadan tutuklayarak cezaevine gönderecek kadar nasıl kötü olabilir bir insan? Tutuklama kararında imzası olan Hakim Eren Şen hakkında kısa bir araştırma yapınca “demek ki olabiliyormuş” demekten kendimi alamadım.” ifadelerini kullanmıştı.

Dolandırıcı olmakla suçlanan şahsı jet hızıyla tahliye eden hakim Eren Şen

FİŞLEMENİN ELEBAŞLARINDAN BİRİSİYDİ

Ramazan Güzel, söz konusu yazıda Eren Şen’i şöyle anlatmıştı:

“Meğer Ankara 8. Sulh Ceza Hakimi Eren Şen sıradan biri değilmiş.
Gelin kim olduğuna birlikte bakalım. Kimdir, nasıl gelmiştir oraya, oraya gelinceye neler yaşamıştır?
Bundan yaklaşık 4 ay kadar önce değerli TR724 yazarı gazeteci Adem Yavuz Arslan, “Sıkıyönetim direktifindeki ‘hata’ darbecileri deşifre etti” başlıklı önemli bir yazı kaleme almıştı.
Yurtta Sulh Konseyi’nin her yere faksladığı yazı ile 2015’lerde Karargâh’ta yapılan fişlemelerin bire bir/ hatalarıyla birlikte aynı olduğuna dair… İşte o hâkim Şen, o bahse konu fişlemelerin elebaşlarından birisiydi. İlginçtir ki Eren Şen’in adı, Yurtta Sulh Konseyi’nin darbe sonrası görevlendirilecekler listesinde de geçiyor!

MUSTAFA ŞENTOP’UN ADAMI

Eren ŞEN, 1987 doğumlu, 2010 yılında askeri hâkim olarak mesleğe başlamış, 2014 yılına kadar Cemaat’in içindeymiş gibi hareket etmiş birisi. 17/25 Aralık 2013 Yolsuzluk Operasyonundan sonra AKP’li Mustafa Şentop’un yanına gitmiş ve “itirafçı/işbirlikçi” olmayı teklif etmiş.

Bu görüşmeden sonra kendisi gibi askeri hakim olan Albay Mehmet Yüzbaşıoğlu ve halen Deniz Kuvvetleri Adli Müşaviri olan Hakim Albay Taner Güçlü ile bir fişleme ekibi kurmuşlar. Biri Deniz Kuvvetleri’nde, biri Karargâhta biri de Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapan bu isimlerin bir araya gelmesi hayatın olağan akışına aykırı.

Ve bu ekip son 10 yıl içinde askeri hâkim ve savcı alımlarında 60 puan ve üstü alan herkesi fişlemişler. Ne garip bir tesadüf (!) ki, Eren Şen de o sınavların birinde birinci olmuş! Buna dair Sözcü Gazetesi’nin 5 Haziran’da yayımladığı “AKP’nin kurmayı kefil oldu, FETÖ’den gözaltına alınan askeri hâkim serbest kaldı” başlıklı bir habere konu olmuştu.

Haberde, AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop’un Ankara Savcılığı’na verdiği ifadede, “FETÖ”den gözaltına alınan Genelkurmay Askeri Savcısı Hâkim Üsteğmen Eren Şen için “FETÖ’cü değil” diye kefil olması üzerine Şen hakkında takipsizlik kararı verildiği yazılıyordu.
Halbuki Eren Şen’in dosyasında gizli tanık ifadeleri ve ankesör iddiaları da var. Yani AKP yargısının kriterlerine göre dosyası dolu! Ama hemen herkesi meslekten atarlarken, hakkından böylesine ciddi iddiaların olduğu birileri listelerden çıkarılıyor!

CEMAAT’İN İÇİNE ‘KÖSTEBEK’ OLARAK MI YERLEŞTİRİLMİŞTİ?

Eren Şen’in üniversite yılları da tam bir muamma!

Önce Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giriyor. Oradan Konya Selçuk Üniversitesi’ne geçiyor… Nasıl oluyorsa bir anda İstanbul’da okumaya karar veren Şen, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçiş yapıyor. Orada da öğretim görevlisi olan Mustafa Şentop ile bir şekilde tanış(tırıl)ıyor.

O sıralar Gülen Cemaati ile dirsek temasında olan Şen, aynı zamanda Şentop üzerinden AKP’lilerle de irtibat halinde… Baştan beri Cemaat’in içine köstebek olarak mı yerleştirildi, yoksa sonradan mı devşirildi, bu konu tartışmalı…

GÖREVDEYKEN BANA DA TEKLİF EDİLMİŞTİ!

Görevde olduğum zaman bana da teklif edildiğinden biliyorum ki birçok yargı mensubuna cemaat aleyhine itirafçı/işbirlikçi olma teklifleri götürülmüştü. “Eğer kendileri ile çalıştıkları takdirde ihraç edilmeyeceği, varsa bir soruşturması kapatılacağı, hatta iyi görevlere bile getirilebileceği” gibi teklifler…

İşte bu Eren Şen, askeri yargıdaki görevi bittikten sonra adli yargıya geçiriliyor. Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üye hâkim olarak kısa bir süre görev yaptıktan sonra, geçtiğimiz yıl temmuz kararnamesi ile “Terör ve Örgütlü Suçlar bakımından büyük öneme sahip” olarak ifade edilen Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğine getirilmiş. Bu kritik atama da Sözcü Gazetesi’ne “Yargıda, FETÖ ile mücadele konusunda önemli atama!”şeklinde yansımıştı.
Haberde, Şen’in Sulh Ceza Hakimliğine geçişinin TSK tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılandığı” ifade edilmişti. Yani özetle Karargâh tarafından, üniversiteli genç kızlarının tutuklanması gibi hassas operasyonlar için özel olarak seçilmiş bir isim idi Eren Şen!

VELHASIL

Eren Şen gibi çok sayıda özel seçilmiş operasyonel tipler var. Kiminin zaafından, kiminin korkusundan faydalanarak çok veballi işler yaptırıldı onlara…
Yeri geldikçe bu tipleri sizlerle paylaşacağım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin