‘Sahtekar, düzenbaz’a ifade özgürlüğü

Tr724 HABER MERKEZİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na, ‘şerefsiz, sahtekar, düzenbaz’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verdi. Başsavcılık kararında, AİHM içtihatlarına atıf yapılarak Soylu’nun sözlerinin, ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkı kapsamında olduğu iddia edildi.

Man adası belgeleri ile ilgili iddialarda bulunan Kılıçdaroğlu’nu hedef alan Süleyman Soylu, 11 Aralık 2017’de katıltığı bir televizyon programında, “İspat etmezse şerefsizdir ve alçaktır… Bir düzenbaz söz konusudur… Bu adam edepsiz siyaset yapıyor… Türkiye böyle bir sahtekâr görmemiştir…” ifadelerini kullanmıştı. Bunun üzerine, Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık, söz konusu sözlerin ‘ifade hürriyeti ve eleştiri’ kapsamında olduğunu savundu. Kovuşturmaya yer olmadığına hükmeden Başsavcılık, kararında şu ifadelere yer verdi:

POLİTİKACILAR DAHA ESNEK OLMALI!
“Fikirlerin serbestçe dile getirilmediği toplumlarda kamusal sorunlar hakkında sağlıklı bilgi edinmek ve çözüme ulaşmak mümkün değildir. Bireylerin bakış açılarına hoşgörülü yaklaşmak, demokratik siyasi sistemin önemli bir bileşenidir. AİHM, ifade özgürlüğünün herkes için değerli olmakla birlikte siyasi partiler ve faal üyeleri için özel bir önem taşıdığını belirtmiştir. Politik tartışmalar esnasında politikacılara yöneltilmiş eleştiriler söz konusu olduğunda, saldırgan sözcükler kullanılması, sert eleştiriler yapılması ve kaba cümleler kurulması beklenebilir bir şeydir ve AİHM daha fazla hoşgörü gösterir. AİHM daha ileri bir kabul ile bilgi ve kanaatleri açıklama özgürlüğünün bir ölçüde abartmayı hatta kışkırtmaya başvurmayı da içerdiğini savunmuştur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin