Şahin Alpay, Mümtaz’er Türköne ve Ali Bulaç yeniden hâkim karşısına çıktı

Aldıkları cezalar Yargıtay tarafından bozulan Zaman gazetesinin eski yazarları Şahin Alpay, Mümtazer Türköne ve Ali Bulaç yeniden hâkim karşısına çıktı.

15 Temmuz’dan sonra KHK ile kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarları Şahin Alpay, Mümtazer Türköne ve Ali Bulaç’ın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan aldıkları hapis cezalarının Yargıtay tarafından “eksik inceleme” nedeniyle bozulmasının ardından yeniden yargılanmalarına başlandı. Mahkeme, ilk yargılamada beraat eden Mehmet Özdemir hakkında ise yakalama emri çıkardı.

İlk yargılamada, Zaman gazetesinin eski yazarları Mümtazer Türköne ‘Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak’ suçundan 10 yıl 6 ay hapis, Ali Bulaç ve Şahin Alpay ise ‘Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi Şahin Alpay, Mümtazer Türköne ve Ali Bulaç hakkındaki kararları “eksik inceleme” nedeniyle bozmuştu. İlamda, sanıkların eylemlerinin mevcut dosya durumuna göre “örgüte yardım” suçunu oluşturduğu, dosyadaki eksik incelemeler tamamlandıktan sonra karar verilmesi gerektiği kaydedilmişti. Ayrıca tutuklu sanık Mümtazer Türköne tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilirken, Mehmet Özdemir hakkında verilen beraat kararı “örgüt üyeliği” suçundan tutuklanması gerektiği belirtilerek bozulmuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin