Sabrın sonu; Mert Günok

HABER-PORTRE | HASAN CÜCÜK

Türkiye futbolunun kaleci yetiştirme konusunda oldukça zayıf karnesi var. Geriye doğru dönüp baktığımızda Turgay Şeren, Şenol Güneş, Rüştü Reçber dışında uluslararası düzeyde yerli kaleci görmek pek mümkün olmuyor. Takımların kaleyi yabancı teslim etmesi yerli kalecilerin önünü kesiyor. Sırf adından dolayı yabancı kaleciler, yerlilerin önüne geçiyor. Sabırla bekleyen kaleciler ise muradına nihayet eriyor. Bu isimlerden biri de kalesini bu sezon gole kapatan Mert Günok.

1 Mart 1989 doğumlu Mert Günok’un yolu şubat 2001’de Fenerbahçe ile kesişti. Henüz 12 yaşındayken Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birinin altyapısında kendini bulan Mert Günok, sabırla ve adım adım başarı basamaklarını tırmandı. 2006’dan itibaren U21 takımı kadrosunda geçen Mert Günok, 2010’da artık Fenerbahçe’nin A takım kadrosundaydı.

Mert Günok’un önünde geçmesi gereken Volkan Demirel vardı. Volkan’ın performansı Mert Günok’u yedek kulübesine mahkum ediyordu. Daha çok Türkiye Kupası maçlarında şans buluyordu. Doprusu Volkan Demirel’den kaleyi teslim alacak bir performans ortaya koyamıyordu. Bu durum Mert Günok’un kalitesizliğinden değil, Volkan Demirel’in performansından kaynaklanıyordu. 5 yıl boyunca Fenerbahçe’nin A takım kadrosunda yer bulan Günok, 25 lig maçında kaleyi korurken, 11 maçta kalesini kapatıyordu. 14 maçta ise kalesinde 27 gol görüyordu. Bu rakamlar Fenerbahçe kalesinin bir numaralısı olacak isim için oldukça yüksek bir istatistikti. Türkiye Kupası’nda ise 21 maçta sarı-lacivertli kaleyi koruyan Mert Günok, kalesinde 25 gol görüyor, 6 maçı ise gol yemeden tamamlıyordu.

Takvim yaprakları Haziran 2015’i gösterirken Mert Günok’un, sarı-lacivertli yılları sona eriyordu. 2001’de adımını attığı kulübü sözleşmesini uzatmadığı için bedelsiz olarak Bursaspor’un yolunu tutan Mert Günok, toplam 51 maçta sarı-lacivertli kaleyi koruyordu. Bursaspor’la 3 yıllık sözleşme imzalayan Mert Günok, sezonun başlamasıyla kalenin bir numaralısı oluyordu. 2015-16 sezonunda ilk 12 maçta kaleyi kimseye kaptırmayan Mert Günok, formasını ilk kez 13. hafta kaptırıyordu. Sonraki hafta tekrar kaleyi devralan Mert Günpk bu kez 7 hafta boyunca kalenin bir numaralısı oluyordu. 21. haftadan itibaren ise artık kalenin bir numaralısı Harun Tekin oluyordu. Mert Günok için yedek kulübesi günleri başlıyordu.

İki sezon Bursaspor kadrosunda bulunan Mert Günok, toplam 30 maçta görev yapıyordu. Ligde 20 maçta kalesini korurken, 34 gole engel olamıyordu. Sadece 3 maçta gol yemiyordu. Yedek kaleci konumuna düşen Mert Günok için Bursaspor’un kapısını çalan ilk kulüp Galatasaray oluyordu. Bursaspor’dan yıllık 1,1 milyon Euro alan oyuncu için Galatasaray bedelsiz anlaşırken, Mert Günok bu anlaşmaya itiraz edince transfer gerçekleşmiyordu. Oyuncunun yeni kulübü Başakşehir oluyordu. Alacaklarına karşılık bedelsiz olarak gidiyordu. Başakşehir’in kalesini Fenerbahçe’de bir dönem beraber oldukları Volkan Babacan koruyordu. Aynı zamanda milli takımında kalesini koruyan Volkan Babacan’la tatlı bir rekabet yaşayacaklarını açıklayan Mert Günok, ’Fenerbahçe’de geçmiştim, burada da geçeceğim’ iddialı mesajını veriyordu. Ancak geldiği ilk sezon Volkan Babacan kalesini kaptırmıyordu. Koca sezon boyunca sadece 4 lig ve 4 kupa maçında Başakşehir kalesini koruyan Mert Günok’un talihi bu sezon değişiyordu.

Sezona kalenin bir numarası olarak başlayan Mert Günok, haftalar ilerledikçe kalesinde devleşiyordu. Ligde 12 maç geride kalırken, Mert Günok 8 maçta kalesini gole kapatıyordu. Bu performansıyla Avrupa’nın zirvesine çıkıyordu. Mert Günok’un etkili performansıyla sadece 5 golü kalesinde gören Başakşehir’e bu alanda en yakın takım olan Yeni Malatyaspor ise 10 gole engel olamadı.

Süper Lig gibi 12’nci haftası tamamlanan İngiltere Premier Lig’in lideri Manchester City ve Liverpool’da Başakşehir gibi kalelerinde 5’er gol görerek bu alanda Avrupa’nın zirvesinde yer alıyor. Premier Lig’in lideri Manchester City’nin kalesini koruyan Ederson, kalesini 6 kez gole kapatırken toplamda 1080 dakika forma giydiği ligde 5 gole engel olmadı. Liverpool’un file bekçisi bir diğer Brezilyalı kaleci Alisson ise Ederson gibi 6 maçta rakiplere gol izni vermezken toplamda 5 golü kalesinde gördü. Kaleye gelen isabetli topların kurtarış yüzdeleri açısından da bakıldığında en çok kurtarış yapan kaleci yine Mert Günok. Manchester City, Ederson 40 milyon Euro bonservis öderken, Liverpool Alisson için Roma’ya 62,5 milyon Euro ödemişti. Başakşehir ise dev isimlerle yarışan Mert Günok’u kadrosuna bedelsiz kattı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin