Sabah gazetesinin yalan haberine bir tekzip de Lahey Mahkemesi’nden

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724 ÖZEL 

Sabah gazetesinin 2017 yılında manşetten yayınladığı  ” İşte F…’nün Hollanda yapılanması” haberi için Lahey Mahkemesi de tekzip yayınlamasına hükmetti.

Gazete, Yazır’ı teröre karışmak ve Türk kökenli Hollandalılara ihanet etmekle suçlamıştı. Lahey Temyiz Mahkemesi, gazetenin bu suçlamalara geçerli delil sunamadığı tespiti ile sonucuna vardı.

Daha önce de Rotterdam Mahkemesi, AKP Hükümetine yakınlığı ile bilinen Sabah gazetesinin eski CDA partisi Rotterdam Belediyesi Meclis üyesi Turan Yazır hakkında yaptığı haberin yalan ve iftira olduğuna hükmetmişti. Mahkeme, Sabah gazetesinin tekzip yayımlamasını istemişti. Tekzibi yayınlayan Sabah gazetesi, yalan ve iftira haberler yaptığını kabul etti. Sabah’ın tekzibinde şu ifadeler yer aldı: ’’Mart 2017’de Rotterdam Belediyesi Meclis üyesi Turan Yazır’ı haksız olarak dolandırıcılıkla ve Türk kökenli Hollandalıların isimlerini polise bildirmekle itham ettik. Bu suçlamaların hiçbir yasal dayanağı yoktu ve bunları yayınlamamamız gerekirdi.’’

Turan Yazır ve Rotterdam Belediyesi, Sabah Gazetesinin bu haberini yeterli bulmadı. Sabah Gazetesinin Yazır’ı diğer isnatlarla birlikte terörist olarak suçlanmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, ikinci bir tekzip ile düzeltilmesi için Lahey Temyiz Mahkemesi’ne başvurmuştu.

29 Ekim 2020’de dosyayı ele alan Lahey Temyiz Mahkemesi 1 Aralık 2020’de sonuca vardı ve Sabah Gazetesini, CDA Partisi eski meclis üyesi Yazır hakkındaki yazıyı daha detaylı düzeltmesini istedi.

TURAN YAZIR: TARİHİ KARAR

Tr724’e özel açıklamada bulunan CDA Partisi Eski Meclis Üyesi Turan Yazır şunları söyledi: “Bu dava yıllar sürdü sonunda hak yerini buldu. Adalet er yada geç tecelli ediyor. Bu yüzden ümidimi hiç kaybetmedim. Karar çok güzel, sevindirici ve aynı zamanda tarihi bir karar. Hollanda tarihinde ilk defa Rotterdam belediyesi, bir meclis üyesinin davasına bu şekilde dahil oldu. Dava süresince Rotterdam belediyesinden, partimden ve Hollanda’nın çeşitli yerlerinden çok sayıda destek gördüm. Bu gördüğüm desteğe tekrar kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Asla unutmayacağım. Umuyorum ki bu karar bir emsal teşkil eder ve haksız yere sıkıntı çeken, tutuklu bulunan ve zulme uğrayan herkes bir an evvel rahata ve özgürlüğüne kavuşur.”

Fethullah Gülen’den ilham aldığını her zaman dile getiren eski CDA partisi meclis üyesi Turan Yazır, Sabah Gazetesinin yalan haberinin ardından ağır tehditlerle karşılaştı. Bundan dolayı da aylarca Rotterdam’da meclis üyesi olarak görevini yerine getiremedi.


HABERİ FLAMANCA OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


‘Hollanda imamı’ haberine mahkemeden ‘yalan’ cezası

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin