Rutte, çocuk bakımı ödeneği sebebiyle istifa etti, Hollanda’da hükümet düştü

Rutte istifanın ardından bisikletiyle evine döndü.

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Üçüncü Rutte kabinesi, Hollanda Temsilciler Meclisi seçimlerine iki ay kala düştü. Başbakan Rutte, istifasını Kral Willem Alexander’a sunacak.

Hollanda’da göçmen vatandaşların haksız yere dolandırıcı olarak fişlenerek ödeneklerinin kesilmesi ve faizi ile geri tahsil edilmesi buna bağlı olarak 10 binden fazla ailenin mağdur edilmesi Hollanda’yı karıştırdı.

Rutte III kabinesinin tamamı, çocuk bakımı ödeneği meselesiyle ilgili Hollanda Devlet Televizyonu NOS ve ANP haber ajansının raporu nedeniyle istifa etti. Hükümet seçime kadar devam edecek.

İLK İSTİFA İŞÇİ PARTİSİNDEN

Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı olan İşçi Partisi Lideri Lodewijk Asscher, Hollanda’da çocuk bakım yardımındaki ayrımcılıktan dolayı ilk istifa eden siyasetçi oldu. Asscher parti liderliğini de bıraktı.

HÜKÜMETİN TAZMİNAT ÖDEMESİ SORUNU ÇÖZMEDİ

Koronavirüs gündeminin önüne geçen kurumsal ayrımcılığın çözümü için Hükümet, mağdur  ailelere 30 biner euro tazminat ödemeyi kabul etmesine rağmen tepkiler dinmedi. Kabinenin artık yeni bir politika uygulama planına sahip olmadığına işaret eden siyasi gözlemciler, hümümete güveninin azaldığına dikkat çekiyor.

NE OLMUŞTU?

Hollanda’da göçmen kökenli insanlar vergi dairesi tarafından ‘sahtekar’ olarak fişlenmiş,  ödenekleri kesilmişti. Faizi ile geri tahsil edilen ödeneklerden dolayı 10 binden fazla göçmen mağdur olmuştu. Başbakan Rutte bu ayrımcılığı ‘utanç verici ‘ olarak değerlendirmişti.

1 YORUM

  1. Kendi ülkemde vergisini ödeyerek kazandığın helal paramı bir bankaya tasarruf hesabına yaptırdığım için, terörist ilan edildim, parama el konuldu. Işten atıldım, hapse atıldım, hayatımı kararttılar.
    Hollanda da ise çocuk yardımında göçmenlere haksızlık yapıldı diye toplum tepki verdi ve hükümet istifa etti. Benim “necip milletim” …… neyse.
    Bu arada bir de Türkiye’de mağduriyetleri yaşayanların bazılarına bakıyorum da, daha önceleri anlattıkları ve dinledikleri gül devri bir “meditasyonmuş”; başkalarını kendi nefsine tercih etme de “masalmış”.
    Çölde taşın altında Ehad diye inlerken gözyaşını ona ab-ı hayat etmeyeceksen, bir ekmegini onunla bölüşmeyeceksen, bu necip millet sen olmayacaksan kim olacak !!!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin