‘Rusya’nın ‘zararlı’ diye iade ettiği tarım ürünlerini biz yiyoruz!’

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), 51 ton domatesi Türkiye’ye iade ettiklerini açıkladı. Rusya’dan Türkiye’ye sıklık kazanan tarım ürünleri iadelerine bugün bir yenisi daha eklendi. Peki iade edilen ürünler Türkiye’de ne yapılıyor? TGRT’nin haberinde iade ürünlerin Türkiye içinde tüketildiğini ortaya koydu. Rusya’dan iaede edilen 100 ton domates, 550 ton mandilana gibi ürünlerin sınırdan geri geldiğini aktaran haber sunucusu Ekrem Açıkel, ‘ Rusya’dan gelen iadeleri galiba biz yiyoruz” dedi. İade ürünlerin imha edilmediğini, Rusya’dan gelen domateslerin Türkiye’de afiyetle yenildiğini aktardı.

Rosselhoznadzor’un Krasnodar ve Adigey temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’den getirilen 50.96 ton domates, tarım zararlısı içerdiği gerekçesiyle Rusya’ya sokulmadı.

Türk domateslerinde Güney Amerika domates güvesi tespit edildiğini belirten kurum, mevzuat gereği ürünlerin Türkiye’ye iade edildiğini kaydetti.

“GALİBA BİZ YEDİK”

Rusya’dan yapılan tarım ürünü iadeleri son aylarda sıklık kazanırken, akıllarda oluşan “İadeler ne oluyor?” sorusunun yanıtı merak konusu. Bugüne dek ‘zirai ilaç kalıntısı’, Afrika güvesi’, ‘canlı larva’ bulunması gibi gerekçelerle yapılan iadelere ilişkin geçtiğimiz günlerde TGRT Haber’de yapılan bir haberde işte bu sorunun cevabı aranırken, vahim bir sonuca varıldı.

Sunucu Ekrem Açıkel, Rusya’dan yapılan iadeleri bir grafik eşliğinde anlatırken Bakanlık’tan gelen resmi verileri ve bilgileri paylaştı. Açıkel, Ocak ve Şubat ayında iade edilen tarım ürünlerinin sadece yüzde 0.02’sinin imha edildiğini öğrendiklerini belirtti ve şu sözleri ekledi: “Bu rakama göre biz bu iade ürünlerini kusura bakmayın ama afiyetle yedik. Rus ‘zararlı’ dedi, iade etti, galiba biz yedik”

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin