Rusya ve Japonya’dan koronavirüsü 30 dakikada tespit sistemi!

Rusya ve Japonya ortak girişimiyle koronavirüsü (Covid-19) 30 dakika tespit eden bir sistem geliştirildiği açıklandı. Test sisteminin geniş toplulukların hizmetine Nisan 2020’de sunulacağı ifade edildi.

Merkezi Moskova’da bulunan Rus Direkt Yatırım Fonu, Japonya ile birlikte kanda koronavirüsü tespit eden bir testi içeren sistem geliştirdiklerini açıkladı.

Rus Direkt Yatırım Fonu (RDIF, sistemi ‘Akıllı Amplifikasyon (SmartAmp) izotermal moleküler tanı yöntemi’ olarak tanımladı. Bu hızlıs test sisteminin Nisan 2020 tarihinde geniş kitlelerin kullanımına sunulacağı ifade edildi. Basın açıklamasında sistemin, 30 dakikada tanı koyabileceği, geniş laboratuvarlarda olduğu kadar küçük mobil taşınabilir laboratuvarlarda da kullanılabileceği açıklandı. RDIF ayrıca koronavirüs salgını ilk başladığında araştırmalarına başladığını ve Şubat ayında araştırma çalışmalarında kullanılmak üzere ilk koronavirüs test örneklerinin Çin’den getirildiği ifade edildi. Bahsi geçen bu test örneklerinin canlı virüs üzerinde gerçekleştirilen test örnekleri olduğu vurgulandı.

RDIF Genel Müdürü Kirill Dmitriev yaptığı açıklamada salgının ilk başından itibaren RDIF ve uluslararası ortaklarının en etkili teknoloji ve metotları araştırdığını belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin