Rus medyası: “Erdoğan ve damat Bayraktar 2019’da Libya’dan 1 milyar dolar kazandı”

Rusya Uzmanı Dr. Kerim Has, “Rus medyası, Erdoğan ve ailesinin milyar dolarlık Libya dosyasını açtı.” dedi.

AhvalPod Moskova’ya konuşan Dr. Kerim Has, Rusya tarafından Ankara’nın Libya adımlarının tek tek raporlandığını hatırlattı. Bu kez birinci sınıf olmasa da ikinci sınıf olarak adlandırılabilecek Rus medyasında, Erdoğan ve ailesinin Libya dosyasının açıldığını ifade eden Has şöyle konuştu:

“Yine Rus medyasında yakın zamanda yayımlanan haberlere göre, sadece 2019 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin, Şelçuk Bayraktar’ın şirketinin (Erdoğan’ın damadı) Libya’ya sattığı dronelar ve Libya’daki petrolden 1 milyar dolarlık gelir elde ettiği ifade ediliyor.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Libya tezkere sonrası Türk askerinin peyderpey Libya’ya girdiğine dair açıklaması yaptı. Erdoğan’ın açıklamasına göre muharip güç olarak Libya’da Türk askeri içinden olmayan “farklı ekipler” olacak. Rusya uzmanı Has, “farklı güçler” açıklamasının “Erdoğan’ın başını çok ağrıtacağını” görüşünü dile getiriyor.

Diğer yandan Kerim Has, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Rusya açısından önemli kılan hususları açıklarken Moskova’nın Suriye’deki savaşa müdahil olmasında Süleymani’nin ikna edici olduğunu söyledi.

Eylül 2015 tarihinde Rusya’nın resmi olarak doğrudan askeri müdahaleye ve hava operasyonlarına başladığını hatırlatan Has, “Bunun öncesinde, Süleymani’nin 24-26 Temmuz 2015’te Moskova’ya gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği biliniyor. Yine ağustos ayında bir ziyaret gerçekleştirdi. Rusya’nın bu görüşmelerden sonra ikna olduğu yönünde bir kanaat var” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 8 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapacağı görüşmede üç mesaj ileteceğini kaydeden Kerim Has, bunların başında Süleymani cinayeti sonrası Ankara’nın ABD’ye eklemlenmemesi uyarısı yapacağını ifade ediyor.

HABERİN DEVAM İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin